portál o slovenskom dizajne
Mgr.art Lucia Kováčiková

Pre moje práce je charakteristický príbeh, témy ako láska, vzťahy, spomienky či detstvo. Rada experimentujem, laborujem, hrám sa. Porcelán sa stal hlavným médiom s ktorým pracujem. Venujem sa autorským predmetom na každodenné použitie, ktoré vznikajú prevažne v malých kolekciách, ako solitéry, ale aj väčším objektom a inštaláciám. Taktiež spracúvam šperky, menšie úžitkové predmety a vianočné ozdoby, pre ktoré som vytvorila značku LK minilab. Práce vytváram ručne, od návrhu až po finálne prevedenie.

http://www.luciakovacikova.sk/sk/

Vizuál pre vinárstvo Michal Bažalík

Priateľstvo z ktorého vznikla výnimočná spolupráca. Vizuál vínnych etikiet ako aj ďalších propagačných materiálov sme vytvorili pre vinárstvo Michal Bažalík spolu s mojím priateľom Lukášom Betinským.
Východiskom sa stala kytica lúčnych kvetov a ovocia. Vznikla tak akási vizuálno-chuťová mapa, plná farieb, ktorá napovedá aké tóny vôní a chutí môžeme v každom z vín objavovať.
Vínne fľaše nádherne dopĺňajú voskové záklopky, ktoré vytvorila Michalova krásna manželka Slávka Bažalíková Abelová.

Vinice a vinárstvo Michal Bažalík sa nachádzajú v Svätom Jure.

Kontakt na vinára: +421 915 222 174, michal.bazalik@gmail.com

 

Foto: Adam Šakový

S láskou

Diplomová práca “S láskou”, popisuje akýsi rituál, ktorým je samotné pitie a vychutnávanie vína. K zmyslovému ochutnávaniu pridávam hodnotu života, životných udalostí a osláv, pri ktorých si víno otvárame. Práca je kolekciou porcelánových produktov na chladenie a podávanie vína, ktoré majú v sebe zakódovanú symboliku v tvare aj dekore. Východiskom je víno – nápoj, ktorý v symbolike prepája nebo a zem a hrozno ako symbol života a hojnosti. Toto prepojenie popisujem prostredníctvom geometrie kruhu a štvorca ako spojenie hmotného s duchovným.

foto Lukáš Betinský         Adam Šakový    

Nežná geometria

Kolekcia porcelánových šperkov Nežná geometria výchádza z geometrických, jednoduchých tvarov a dekorov. Vzniká v limitovaných farebných a tvarových edíciách pod moju menšou značkou LK/minilab.
foto Adam Šakový model Natalia Soltesova
viac tu: https://www.facebook.com/LK.minilab/

GorilaGorila vznikla ako reklamný predmet pre  ZOO. Je odliata z porcelánu, ktorý symbolizuje jej nežnú, krehkú povahovú stránku. Vankúšik slúži ako obal, evokuje akési hniezdo , domov.

cca 14 x 12 cm

 2010-2011

Zamilovanie


 

"Zamilovanie" je kolekcia váz, inšpirovaná fenoménom zamilovania.  Pracujem tu s racionálnou aj metafyzickou zložkou. Zamilovanie  som popísala prostredníctvom alchýmie, pričom využívam  symboliku protikladov a dualít  (muž - žena, slnko - mesiac, oheň - voda, zlato - striebro) . Proces zamilovania  je zakódovaný v plastickom aj farebnom dekore váz.

2012-2013

37cm a 43cm

Pokušenie


 

Váza "Pokušenie" je mojou bakalárskou prácou. Obsahuje pre mňa osobnú tému, ktorú cez tento objekt rozprávam prostredníctvom všeobecne zaužívaných  symbolov ako je srdce a had. Tieto symboly spolu navzájom komunikujú,  vytvárajú vzťah,  hranicu, príbeh. Váza je z francúzskeho porcelánu.

 

2011-2012

45cm

 

„Všechen múj rozum, všech mých smyslú pět

s mou duší svedenou nic nesvedou,

jak tělo bez duše tu stojím teď,

duše totiž spřáhla se s tou tvou.“

(William Shakespeare, Sonety,141)