18. ročník Ceny za architektúru CE ZA AR 2019 vyvrcholil vo štvrtok večer v bratislavskej Starej tržnici slávnostným odovzdaním sošiek víťazom. Galavečer bol príležitosťou upozorniť verejnosť na kvalitnú domácu architektonickú tvorbu. Prítomní boli významní hostia z kultúrno-spoločenského života a architektonickej obce.
„Úlohou ocenenia CE ZA AR je zdôrazňovať kultúrnu hodnotu architektonických diel, podporovať kvalitu profesionálnych výkonov architektov, no predovšetkým kultivovať verejné povedomie o nutnosti rozvoja kvalitnej architektúry ako základného princípu zvyšovania kvality životného prostredia vytváraného výstavbou. CE ZA AR vyrástol do najsledovanejšej, odbornou aj laickou verejnosťou rešpektovanej prehliadky architektonických diel u nás. Získať „CE ZA AR-a“ je dnes prestížou, ktorú vnímajú nielen architekti, ale všetci, čo sa v prostredí architektúry a stavebníctva pohybujú,“ uviedol predseda predstavenstva Slovenskej komory architektov architekt Iľja Skoček.“
Porota a hodnotenie
O udelení cien 18. ročníka CE ZA AR 2019 rozhodovala porota v zložení: profesor Petr Hájek, český architekt a predseda poroty; slovenská architektka a laureátka ceny CE ZA AR 2014 Miriam Lišková; slovenský architekt pôsobiaci v regióne Južného Tirolska Pavol Mikolajčák; český architekt Pavel Nasadil; viacnásobný laureát ceny CE ZA AR a pedagóg Štefan Polakovič; grafická dizajnérka Ľubica Segečová a rakúsky krajinný architekt Kay Strasser.
„Pri pohľade na mapu ma prekvapilo, že kvalitné stavby sú rozložené naprieč krajinou celkom rovnomerne aj mimo väčších miest. Poukazuje to na zvyšujúcu sa kvalitu štandardu. Chcel by som však upozorniť na jeden fakt, ktorý je v tomto ročníku viditeľne prítomný. Kvalita výsledku nie je priamo úmerná investovaným finančným prostriedkom, ale naopak často vzniká v dôsledku ich nedostatku,“ zhodnotil predseda poroty profesor Petr Hájek.
Z celkového počtu 100 prihlásených návrhov vybrala porota 18 nominácií, ktoré bojovali o ocenenie CE ZA AR 2019 v 6 kategóriách: Rodinné domy, Bytové domy, Občianske a priemyselné budovy, Interiér, Exteriér a v novej kategórii – Fenomény architektúry. Ide o prierezovú kategóriu, ktorá by mala umožniť porote oceniť rôzne aspekty architektonickej kvality aj mimo typologických kategórií. Príkladom oblastí, ktoré môže porota oceniť, sú: práca s kontextom miesta a programu, prínos v interpretácii novej ideovej koncepcie, príkladná rekonštrukcia historickej substancie, vysoký nárok na aspekty udržateľnosti alebo hodnota vytvorená v podmienkach obmedzeného rozpočtu a iné.
Tento rok bolo počas slávnostného galavečera po štvrtý raz udelené aj ocenenie „Patrón architektúry“ za osobitný prínos pre rozvoj architektúry, ktorý nie je vyjadrený architektonickým dielom. O udelení rozhoduje predstavenstvo Slovenskej komory architektov a jeho hlavným poslaním je pozitívne odprezentovať a oceniť človeka alebo organizáciu, ktorá sa výnimočným spôsobom zaslúžila o rozvoj architektúry a stavebnej kultúry na Slovensku v ostatnom období.
Rovnako bola udelená aj Cena verejnosti na základe získaných hlasov počas mesiaca september v online hlasovaní na portáli denníka Hospodárske noviny. Galavečerom 18. ročníka Ceny za architektúru CE ZA AR 2019 sprevádzal moderátor Štefan Chrappa a.k.a. Pišta Vandal.
Víťazné diela
Rodinné domy : 3.0
Autori: Katarína Príkopská, Ivan Príkopský, Tomáš Szőke; ateliér TOITO
Lokalita: Bernolákovo
Foto: Katarína Príkopská
Bytové domy : Bytové domy NIDO
Autor: Peter Sticzay-Gromski; ateliér GRIDO ARCHITEKTI
Spolupráca: Juraj Kováč, Jan Horký, Jan Kropík, Adela Klčová, Acrea, s.r.o., Jan Doubek
Lokalita: Bratislava
Foto: Martin Matula
Občianske a priemyselné stavby : Premena budovy strednej školy z obdobia normalizácie
Autor: Oliver Kleinert; ateliér KLEINERT CREATIVE HOUSE
Spolupráca: Jaroslava Ban, Mariana Bartková, Pavol Pribylinec
Lokalita: Bratislava
Foto: Petra Bošanská
Fenomény architektúry : Modulárny systém Ark-shelter
Autori: Martin Mikovčák, Michiel De Backer; ateliér Ark-shelter
Spolupráca: Viktor Mikovčák
Lokalita: premenlivá
Foto: Martin Tůma, Jakub Skokan
Interiér: ChAta
Autor: Jana Štofan Styková; ateliér Y100 ateliér
Spolupráca: Pavol Štofan
Lokalita: Donovaly
Foto: Miro Pochyba
Exteriér: Nový park
Autori: Jakub Kopec, Klára Zahradníčková, Tomáš Džadoň; Ateliér n-1
Lokalita: Leopoldov
Foto: Ján Kekeli
Cena verejnosti: Premena budovy strednej školy z obdobia normalizácie
Autor: Oliver Kleinert; ateliér KLEINERT CREATIVE HOUSE
Spolupráca: Jaroslava Ban, Mariana Bartková, Pavol Pribylinec
Lokalita: Bratislava
Foto: Petra Bošanská
Patrón architektúry : Tatiana Sedláková
Za dlhoročnú prezentáciu slovenskej architektúry v nevizuálnom médiu
Cenu „Patrón architektúry 2019” sa Slovenská komora architektov rozhodla udeliť výnimočnej osobnosti neúnavne propagujúcej a mapujúcej súčasnú architektúru. Rozhlasová redaktorka Tatiana Sedláková s neobvyklým osobným nasadením pripravila desiatky rozhovorov s autormi výnimočných diel a názorov a sprostredkovala poslucháčom aktuálne architektonické dianie v stovkách cyklických relácií v období viac ako troch desaťročí. Hlas, ktorý venovala architektúre, mnohých naučil architektúre nielen načúvať, ale ju aj inak vidieť.
FB: https://www.facebook.com/cenazaarchitekturu/
IG: https://www.instagram.com/ce_za_ar/
Autor: Archív
Fotografie z galavečera: Jana Šantavá
Titulná fotografia: Martin Matula