portál o slovenskom dizajne
začiatok
22 Sep 2014
koniec
24 Sep 2014
čas
15:00
kde
Techo Centrum / Centrum BADW / Berlinka SNG
Továrenská, Laurinská, Nám. Ľ. Štúra
Bratislava
link
napísal/a
sharuj googli
likuj

In the Midl design Forum

In the Midl design Forum je druhým ročníkom nového podujatia venovaného dizajnu, na ktoré vás srdečne pozývame. Tento rok sa stalo IMdF odbornou platformou festivalu Bratislava Dizajn Week 2014. 

Fórum je prvom rade určené pre odbornú dizajnérsku verejnosť, no dvere má otvorené aj pre širokú verejnosť a fanúšikov dizajnu. Hlavným zámerom fóra je hľadať súčasné témy a ich interpretácie a takisto vytváranie profesijných kontaktov v oblasti akokoľvek spätej s dizajnom.

Súčasťou tohtoročného fóra sú prednáškyworkshopy a prezentácie prác spíkrov a produktov dizajnérov aj vo forme A(u)kcie dizajnu. Prednášky sa uskutočnia v budove Techo Centra na Továrenskej 14 v Bratislave v utorok 23.9.2014. Prednášajúcimi dizajnérmi sú Benjamin Hubert (GB), Florian Hauswirth (CH), Curro Claret (ES), Llot Llov (DE), Cox & Grusenmeyer (BE), taliaYstudio (AT), OKOLO (CZ) a Sylvia Jokelová (SK).  Udalosti fóra aj festivalu sú previazané spoločnou témou „Work is all around“.

Lístky na prednášky je možné zakúpiť za zvýhodnenú EARLY BIRD cenu 10€ študentský lístok a 30€ štandardný lístok do polnoci 12.9.2014 na stránke www.inthemidlforum.sk. V cene lístku je zahrnutý vstup na Bratislava Dizajn Week (22-28.9.), celodenný vstup na blok prednášok hostí aj s občerstvením (23.9.) a vstup na slávnostné otvorenie BADW spojené s A(u)kciou dizajnu a módnou prehliadkou (22.9.). Súčasťou programu je aj IMdF párty (23.9.) v Urban House na Laurinskej 14.

Súčasťou programu sú rôznorodé workshopy, ktoré sa budú diať počas celého trvania Bratislava Dizajn Weeku. Pokyny pre registráciu nájdete na internetovej stránke IMdF. 

Hostia

Benjamin Hubert (Veľká Británia)

Jeden z najznámejšíchh súčasných mladých britských dizajnérov. Star britskej scény. Spolupracuje už s najprestížnejšími výrobcami nábytkového dizajnu ako Aram, Cappellini, Casamania, Classicon, De La Espada, Ligne Roset , Moroso, Poltrona Frau, Viaduct. Je známy svojim holistickým a intuitívnym prístupom k dizajnérskej tvorbe. Pracuje so širokou škálou materiálov a sústreďuje sa najmä na produktový dizajn. Medzi jeho najslávnejšie produkty patrí aktuálne super ľahký (vraj najľahší na svete) a pritom trvácny drevený jedálensky stol Ripple, ktorý váži iba 9 kíl – pri rozmere 2,5 metra krát 1 meter. Získal množstvo prestížných ocenení:, IF Design Awards, Design of the Year (British Design Awards), Best Product (100% Design/Blueprint Awards), EDIDA International Young Designer of the Year, the A+W Audi Mentorpreis, Red Dot Design Awards. Aktuálne nominovaný na cenu Dizajn roka v Design Museum London .

Curro Claret (Španielsko)

Katalánsky dizajnér Curro Claret je veľmi rešpektovaný v segmente tzv. sociálneho dizajnu, teda takého, ktorý reaguje na skutočné potreby ľudí – najmä sociálne znevýhodnených. Je to prístup, ktorý ukazuje, ako sa dá za málo prostriedkov pomôcť, ale aj motivovať ľudí k tvorbe. Okrem toho má za sebou spoluprácu s prestížnymi značkami ako napr. Camper. V Bratislave bude viesť workshop na ktorom bude s pomocou ľudí bez domova (v spolupráci s o. z. Vagus ) realizovať nábytok pre ich nový denný stacionár na Mýtnej ulici. Aj Claret získal viacero prestížnych ocenení ako napríklad Barcelona City Awards 2013,

Llot Llov (Nemecko)

Uznávané berlínske dizajnérske štúdio už viac rokov inšpiruje svojím originálnym prístupom k dizajnu najmä mladú generáciu. Ich tvorba je veľmi rôznorodá. Sú uvoľnení, hraví, majú vtip, Ich princíp je založený na prepojení funkcionality aj emocionality. Cieľom je mať obsah, byť efektívny, čistý, v zmysle definovania formy a rešpektovať prírodu. Chcú byť užitoční, ale bez toho, aby rezignovali na zložitosť.

taliaYstudio (Rakúsko)
 
Voľné dizajnérske zoskupenie fungujúce vo Viedni sa sústreďuje na dizajn so silným komunikačným a sociálnym potenciálom. Svojimi projektmi skúmajú a reagujú na neuralgické body v medziľudských vzťahoch, dianí v spoločnosti, snažia sa o udržateľný, priateľský a prirodzené zdroje využívajúci prístup k dizajnu. Pre ich posledné projekty je charakteristické zameranie sa na prácu so svetelnými organickými OLED diódami. Na Bratislava Design Week taliaYstudio predstaví v rámci sekcie Future Selection svoje high-tech „holdables“ – hravé a vtipné zariadenia navrhnuté ako „šperky/ príslušenstvo“ nositeľné na tele. Prístroje monOled, SAD Lolly a Kiss Cam sú založené na tom, že sa v nich nepoužíva tradičné on/off tlačidlo, aktivujú sa pohybmi alebo gestami a fungujú prostredníctvom svetelných LED filtrov. Sú invenčným, ale aj trochu satirickým komentárom k technologickej revolúcii a jej dôsledkom..

Cox & Grusenmeyer (Belgicko)
 
Belgické grafické dizajnérky Ines Cox a Lauren Grusenmeyer z Antwerp budú na festivale zastupovať progresívne postupy v súčasnom grafickom dizajne. Ich tvorba je veľmi akčná a to doslova. Sústreďujú sa najmä na vytváranie zaujímavých situácií – performancie, happeningy, ktorými komentujú rôzne životné stereotypy aj situácie. Samozrejme aj pomocou výrazových prostriedkov grafického dizajnu a navyše s veľkou dávkou originálneho humoru. V Bratislave sa predstavia v rámci hlavnej kurátorskej výstavy, ktorej témou je práca. Ich Bureau for Busyness bude zaujímavým komentárom k firemnej kultúre, na ktorom vás budú učiť predstierať ako vyzerať very busy.

blog comments powered by Disqus