portál o slovenskom dizajne
začiatok
11 Dec 2014
koniec
14 Dec 2014
kde
Praha
link
napísal/a
sharuj googli
likuj

designSUPERMARKET 2014

designSUPERMARKET 2014 chce ukázať pravú hodnotu dizajnu. Štyri dni plné mladého dizajnu chystá už po ôsmykrát mezinárodný festival súčasného dizajnu designSUPERMARKET. Vo vianočnej atmosfére Staromestského námestia sa 11. - 14. 12. 2014 predstavia v Dome U Minuty tí najlepší z nastupujúcej generáce dizajnérov, ktorí prešli kurátorským výberom festivalu.

designSUPERMARKET sa chce tentokrát zamerať na predstavenie dizajnu verejnosti v zmysle celého procesu navrhovnia, vzorovania, funkčnosti a výroby. Viac ako polovica autorov sa na tomto podujatí designSUPERMARKETU predstaví úplne prvýkrát. Mnoho z nich uvedie predajnú premiéru svojej tvorby alebo edíciu pripravenú speciálne pre festival. Návštevníci sa môžu tešiť na zahraničných tvorcov z Holandska, Nemecka a Slovenska. Špeciálnym hosťom bude módne návrhárske duo Muslin Brothers z Izraela. 

 Ambíciou mezinárodného festivalu súčasného dizajnu je vytvárať kontinuálnu platformu pre vystavovanie a predaj autorskej tvorby nastupujúcej generácie českých a zahraničných dizajnérov z oblastí produktového designu, módy, šperku, grafického dizajnu a ilustrácie. Festival zároveň predstavuje akciu so spoločenským presahom - plní funkciu centra neformálneho stretávania osobností dizajnu s ľuďmi, ktorí prejavujú záujem o súčasné kultúrne dianie a urban scénu. Kladie si za cieľ čo najzodpovednejšie priblížiť dizajn širšiej verejnosti a propagovať tvorbu mladých autorov. Design je pri tom prezentovaný vo väčšom merítku ako súčásť životného štýlu každého jedinca. Počet návštevníkov každoročne presahuje 6000.

„V rámci tohtoročnej komunikácie a sprievodného programu chceme poukázať na to, že práca profesionálneho dizajnéra nie je vždy ľahká a uhladená ako by sa mohlo zdať. Žiada si skúsenosti, znalosti technológií a materiálov a v mnohých prípadoch aj preniknutie do veľmi špecifických oblastí vedy, techniky, alebo histórie. Diela mladých dizajnérov časom nestrácajú na cene ako je tomu u väčšiny spotrebného tovaru. Naopak. S profesným rastom autorov sa ich diela zhodnotia,” vysvetľuje prístup riaditeľka festivalu Darina Zavadilová.

Festival designSUPERMARKET ponúka jedinečnú príležitosť vidieť pod jednou strechou to najlepšie zo súčasného mladého dizajnu, z oblastí produktového dizajnu, módy, šperku, grafického dizajnu a ilustrácie. Festival predstaví aj nových dizajnérov, ktorí na designSUPERMARKETU zažijú svoju premiéru. Viac ako polovica z 80 českých i zahraničných autorov predstaví úplne nové projekty alebo limitované kolekcie. Chýbať však nebudú ani úspešné stálice českej scény. Kvalitu festivalu designSUPERMARKET tradične garantuje tím kurátorov, v tomto roku v zložení: Darina Zavadilová, Adam Štěch, Veronika Ruppert, Martin Žampach a Daniel González.

Nebudú chýbať ani zahraničné hviezdy a medzi tie hlavné patrí návrhárské duo Muslin Brothers z Izraela. Oblečenie od kreatívneho páru z Tel Avivu nepozná žiadne predsudky. Nielenže Muslin Brothers patria k najmladším izraelským módnym značkám, majú pre svoju extravaganciu, sviežosť a konceptuálny prístup veľký úspech napríklad v Japonsku a v Berlíne. Na designSUPERMARKETU predstavia svoju tvorbu v podobe predajnej výstavy, workshopu a prednášky.

Nielen nákup, ale aj odpočinok či večerná zábava

V rámci sprievodného programu tohtoročného designSUPERMARKET sa možno tešiť na celú radu aktivít. Jeho tradičnou súčastou je kníhkupectvo s výberom kníh a magazínov zameraných na umenie, design, módu a architektúru alebo obľúbená kaviareň a čitáreň. V programe však návštevníci nájdu aj výstavy českých a zahraničných projektov, panel prezentácí, prednášok a tiež koncerty a večierky. designSUPERMARKET 2014 sa bude konať od 11. do 14. 12. 2013 v Domě U Minuty.

blog comments powered by Disqus