portál o slovenskom dizajne
kedy
06 May 2015
workshop - kreatívny ateliér Bavlna (budova Cvernovky), Páričkova 18, Bratislava
16 May 2015 10:00
čas
18:00
kde
Stará Tržnica
Námestie SNP 25
811 01 Bratislava
link
napísal/a
sharuj googli
likuj

WhatCity? "hľadáme dobrých susedov"

Dá sa žiť v meste a pritom bývať v byte svojich snov, v dome, ktorý je zázemím pre rodinu a kde sú susedia zároveň aj priateľmi?

Jednou z kladných odpovedí na túto otázku je Baugruppe, resp. Co-housing, t.j. Stavebné spoločenstvo.  Je to model bývania založený na zdieľaní, vzťahoch, jedinečnosti,  kreativite a spolupráci jeho účastníkov. Tejto téme bude venované druhé tohtoročné podujatie projektu WhatCity?, ktoré sa uskutoční 6. a 16. mája v Starej tržnici.

Baugruppe (v angličtine používaný názov CoHousing, slovensky by sa dalo použiť označenie Stavebné spoločenstvo)  je koncept realizácie mestského bývania, ktorý vychádza z iniciatívy budúcich obyvateľov domu a je založený na komunitnom životnom štýle.  Skupina stavebníkov (budúcich vlastníkov bytov a obyvateľov domu), ktorí zdieľajú podobné predstavy o spôsobe bývania si v priamej spolupráci s architektom vytvára návrh domu, ktorý tieto predstavy v čo najväčšej miere zohľadňuje a následne sa táto skupina sama stáva jeho investorom a stavebníkom. Niekedy sú tieto spoločenstvá tvorené generačne, či profesne blízkymi ľuďmi, častejšie je však práve multigeneračnosť a multikulturalita  týchto projektov jednou z ich nosných myšlienok. 

Špeciálnou charakteristikou co-housingových projektov sú intenzívne susedské vzťahy, ktoré začínajú už počas plánovania a výstavby. Výraznú časť celkovej plochy domu tvoria spoločné priestory, napríklad veľká komunitná kuchyňa s jedálňou, detský kútik, klubovňa, či spoločenská sála, dielňa, sauna, spoločná terasa či záhrada, ktoré sú využívané obyvateľmi domu pri spoločných aktivitách. 

Na konferencii 6.mája vystúpia s krátkymi pútavými prednáškami štyria zahraniční odborníci na tému CoHousing-Baugruppe: Dr. Michael LaFond, Fritz Oettl, Ernst Gruber a Renata Jaffé.

Vstupné na konferenciu je 5 €. Kúpou lístka získavate automaticky prezentácie všetkých speakrov a možnosť získať špeciálny darček.

predpredaj: www.tixy.sk/Punkt, na mieste: 30 minút pred začiatkom podujatia

 V náväznosti na prednášky a diskusiu sa 16.mája v čase od 10:00 do 14:00 v priestoroch kreatívneho ateliéru Bavlna (budova Cvernovky - Páričkova 18, Bratislava) uskutoční workshop, na ktorom sa pokúsime o simuláciu participatívneho plánovania a vývoja co-housigového projektu v bratislavských pomeroch, za účasti laickej i odbornej verejnosti pod vedením mentorov a expertov v oblasti architektúry, práva, financií, realít a pod.

Záujemcovia o účasť na workshope sa môžu prihlásiť do 7. mája vyplnením formulára: http://goo.gl/forms/2D5F1pTF0q . Poplatok za workshop je 5 € a zahŕňa občertvenie (obed+káva), ktoré zabezpečuje Bistro Polievočka. O deti, i tie najmenšie, sa postará naša babka Milka. Počet účastníkov je limitovaný.

jazyk:   prednášky+diskusia - anglický/ slovenský, workshop - slovenský 

facebook:  https://www.facebook.com/events/822208874523307/

kontakt: whatcity.projekt@gmail.com

Organizátor:

Aliancia Stará Tržnica  o.z., PUNKT o.z.,

Spoluorganizátori:

Goethe Institute Bratislava, Miesta pre ľudí o.z.

Partneri podujatia:

Imagine Development s.r.o.Slovenská sporiteľňa a.s.Rakúske kultúrne fórum, BMW

Mediálni partneri:

Rádio_FM, časopis ASB

 


blog comments powered by Disqus