portál o slovenskom dizajne
začiatok
02 May 2016
koniec
08 May 2016
kde
Praha
Kafkov dom
link
napísal/a
sharuj googli
likuj

Prague Design Week 2016

V máji privíta Praha tretí ročník Prague Design Week, ktorý v Kafkovom dome pri Staromestskom námestí predstaví aktuálne tvorbu a proces vzniku diel viac ako 90tich českých aj zahraničných dizajnérov, návrhárov, remeselníkov alebo študentov dizajnu. Jediná jarná dizajnérska prehliadka v Čechách sa uskutoční pod záštitou primátorky hlavného mesta Prahy od 2. do 8. mája v Kafkovom dome.

Tretí ročník Prague Design Week všetkým priaznivcom originálnej tvorby umožní nielen si pozrieť, ale tiež zakúpiť práce pochádzajúce z rôznych oblastí dizajnu alebo si vrámci workshopov vyskúšať ich výrobu. Expozície budú prístupné každý pracovný deň od 12 do 22 hodiny, v sobotu a nedeľu potom v časoch 10-22 hod., respektíve 10-19. Priaznivci dizajnu môžu Prague Design Week počas celého týždňa navštíviť za 140 Kč, alebo 90 Kč (zľavnené vstupné).

"Súčasťou podujatia sú aj tento rok okrem expozícií každodenné prednášky a premietanie videí v Design Kine. Na rok 2016 plánujeme tiež niekoľko inovácií, napríklad dvojjazyčný katalóg so sprievodcom výstavou zadarmo k vstupenke pre všetkých návštevníkov alebo špeciálne prezentáciu od ústeckých študentov Ateliéru produktového dizajnu v centre Prahy, "uviedol Ondřej Krynek, zakladateľ a organizátor Prague Design Week. Návštevníci tohto ročníka sa môžu tešiť aj na bohatý program workshopov venovaných napríklad tvorbe drevených mís či odhaľovanie nových produktov, alebo večierky a koktaily s vystavovateľmi.

Atraktívne a exkluzívne expozície

Jarná prehliadka tvorby českých a zahraničných dizajnérov predstaví rad atraktívnych projektov od dizajnových držiakov na bicykle či netradičných jogových lôpt až po futuristické vodné fajky. Svoje sústružené misy z čerstvého dreva, ktoré dávajú vyniknúť výnimočnosti "živého" materiálu, na tohtoročnom Prague Design Week uvedie Jiří Chmelař. Libor Hurda potom predstaví originálny ready made vázy, lampy, vizitkáre, vinotéky alebo kinetické plastiky kombinujúci škálu rozmanitých materiálov s precíznym spracovaním železa. Milovníci hudby by si nemali nechať ujsť expozíciu značky Sexy Fusion, ktorej ponuka je tvorená luxusnými umeleckými reprosústavami spájajúcimi nekompromisnú zvukovú kvalitu so špičkovým dizajnom. Popredné české tvorivé štúdio Bété, ktoré ohlas získalo predovšetkým vďaka automobilovému dizajnu, potom uvedie produktovú líniu Oblique, charakteristickú využitím netradičného materiálu - karbonového vlákna. Vyznávačov módy zaiste poteší La Modista, ktoré ponúka klobúky inšpirované dvadsiatymi rokmi minulého storočia, prevedené do súčasnej jednoduchosti. Návštevníci budú mať šancu nielen vidieť, ako sa klobúky vyrábajú tradičnými technikami, ale aj podieľať sa na dozdobení a úprave vybraného modelu.

Využitie recyklovaných materiálov

Jednou z najvyhľadávanejších prezentácií minulého ročníka sa stali ekologické sáčky Frusack a "zelené témy" ostali aktuálne aj tento rok. Rad vystavovateľov si pre tvorbu zvolil práve recyklované materiály. UASHMAMA vyrába tašky a doplnky z pratelného papiera, Paper Wood Stool vrstvia starý papier do podoby dreva a Big Wood Organic vyznávajúci tzv. steampunk vytvára s láskou k prírode drevené USB kľúče, šperky alebo trsátka. Folkdiva sa potom v móde s využitím výhradne organických materiálov a tradičných remeselných postupov zamerala na trend slow fashion.

Hlavnou myšlienkou Prague Design Week je ukázať dizajn ako kreatívnu disciplínu, nie len finálny produkt. Dizajnéri a tvorcovia v expozíciách návštevníkom akcie poodhaľujú proces vzniku svojich kolekcií či výrobkov. V minulých rokoch vtiahli návštevníkov Prague Design Week do tvorivého sveta prostredníctvom fotografií, videí aj vo svojich dielňach reálne používaných materiálov a nástrojov. Vyznávači dizajnu vzhliadli v Kafkovom dome skice, prototypy či priamo názorné ukážky výroby.

Zoznam všetkých 93 vystavovateľov, detailný program na každý deň aj viac podrobných informácií o akcii nájdete na www.PragueDesignWeek.cz alebo na Facebooku www.facebook.com/PragueDesignWeek.

blog comments powered by Disqus