portál o slovenskom dizajne
začiatok
31 Mar 2017
koniec
07 May 2017
kde
Új Budapest Galéria
1093 Budapest, Fővám tér 11-12.
Budapešť
link
napísal/a
sharuj googli
likuj

Dizajn bez hraníc | MeeD 2017

Dvanásty ročník výstavy madeinhungary a piaty ročník výstavy Meed (Meeting of European and Central European Designers) odprezentuje skoro 100 dizjnérov z 11 krajín. Popri dizajnoch vytvorených dizajnérmi z Česka, Poľska, Slovenska a Maďarska, po prvý krát v histórii výstavy budú vystavené aj objekty nábytkového dizajnu a domáceho textilu dizajnérov z Dánska, Estóska, Fínska, Litvy, Lotyšska, Nórska a Švédska.

Expozícia obsahuje výrobky, ktoré sú sériovo vyrábané alebo vyrobené v malých množstvách, rovnako ako jedinečné predmety, ktoré prestupujú hranice rôznych žánrov. Jedným z explicitných cieľov kurátorov je predstaviť osviežujúcu novosť a rozmanitosť súčasného dizajnu, takže invenčné práce, ktoré odrážajú individuálne prístupy boli zahrnuté vedľa objektov vytvorených v súlade so súčasnými trendmi.

Popri mladých maďarských dizajnéroch, niekoľko účastníkov výstavy sú držitelia rôznych maďarských i medzinárodných ocenení. Medzi zahraničných účastníkov patria dizajnéri ako je Helena Darbujanova a Jaroslav Juřica z Českej republiky, Cecile Manz z Dánska, Jaanus Orgusar z Estónska, Hanna Särökaari z Fínska, Raimonds Cirkulis z Lotyšska, Dorota Koziara a Tomek Rygalik z Poľska, Simonas Tarvydas z Litvy, Runa Klock a Kristine Five Melvær z Nórska, Linda Svensson- Edevint a Markus Johansson zo Švédska a Michal Riabic zo Slovenska. 

Projekt Texhibition, ktorý tvorí samostatnú časť výstavy je kolaboratívne snaha piatich maďarských textilných výrobcov a takmer dvadsatich textilných dizajnérov. Tiež zahŕňa diela študentov MOME - Moholy-Nagy University of Art and Design a University of West Hungary. Pokračujúc v tradícii minulých rokov, výstava bude opäť sprevádzaná produkciou z iných oblastí umenia, programov týkajúcich sa profesie a niekoľkých sprevádzaných prehliadok.

Ako prejav uznania úspechov účastníkov v oblasti dizajnu, organizátori založili Design Without Borders Award. Členovia poroty, ktorí sú renomovaný špecialisti v oblasti dizajnu, odovzdajú ocenenia ako uznanie originality, inovatívneho riešenia a obsahu dizajnu. Ceny budú predstavené počas otváracieho ceremoniálu.

Ambiciózna výstava je organizovaná kurátorkou Szilviou Szigeti, textilnou dizajnérkou a držiteľkou Ferenczy Noémi Award a interiérovým dizajnérom Tamásom Radnóti. Obaja sú absolventami MOME Moholy-Nagy University of Art and Design a sú tiež zakladateľmi Eventuell Gallery. Okrem svojej práce v textilnom a interiérového dizajne organizovali takmer 200 výstav a programov.

blog comments powered by Disqus