portál o slovenskom dizajne
Stretnutie dizajnérov 2012 l meed
pridané
18 Mar 2012
napísal/a
sharuj googli
likuj

Stretnutie dizajnérov 2012 l meed

Výstava MEED (Meeting of European and Central Eastern European Designers), ktorá sa konala v dňoch od 2. do 4. marca 2012 má svojho predchodcu a to výstavu MadeInHungary, ktorá reprezentuje práce mladých dizajnérov. Ako súčasť nábytkárskeho veľtrhu Home Trend Exhibition ju už od roku 2005 organizuje textilná dizajnérka Szilvia Szigeti a interiérový dizajnér Tamás Radnóti. Výstava sa tento rok prvý krát konala v priestoroch výstavnej haly v areály Millenáris.

Výstava s názvom MEED v roku 2012 prvý krát prezentovala nielen tvorbu maďarských dizajnérov, ale aj dizajnérov z Česka (Michal Bačak, Klára Šumová, Michaela Tomišková), Poľska (Michal Piasecki, Piotr Stolarski ) a Slovenska (Jana Novákova, Marek Jurčiak). Výber slovenskích dizajnérov, ktorí mali možnosť prezentovať sa v Budapešti sa uskutočnil na DESIGNBY.sk.

Výstava vznikla taktiež za pomoci grantu z Vyšegrádskeho fondu a Národného kultúrneho fondu. Výstavu ročne navštívi 10 – 14.000 návštevníkov, ktorí zdieľajú záujem o produktový dizajn, interiérový dizajn, textil atď. Táto udalosť sa etablovala ako mimoriadna príležitosťou pre prezentáciu návrhovej profesie v Maďarsku.

Výstava poskytuje prehľad prác dizajnérov pracujúcich v rôznych oblastiach, ktorí majú blízko k dizajnu, vytváraniu umeleckých diel ako aj v jednotlivým sériám a drobným realizáciám a využitiu rôznych priemyselných technológií v priebehu tvorivého procesu. Výstava sa zameriava predovšetkým na diela nábytku návrhárov interiérov, textilných návrhárov, dizajnérov, skla a zlatníkov, ktorí sú odborníkmi v oblasti domáceho dizajnu. Zapojenie šperkov od návrhárov už k výstave patrí niekoľko rokov a rovnako ako v predchádzajúcich rokoch, je jednou z hlavných akcií výstavy súťaž “Šperky roka”.Súčasťou program je aj prezentácia prác jednotlivých dizajnérov v podobe 15-minútovej projektovanej prezentácie.

blog comments powered by Disqus