portál o slovenskom dizajne
pridané
25 Sep 2010
napísal/a
sharuj googli
likuj

Metal Inspirations 2010 v Košiciach

Metal Inspirations 2010 v Košiciach

V dňoch od 23. do 31. augusta 2010 sa v Košiciach uskutočnil v poradí už ôsmy ročník tradičného medzinárodného workshopu Metal Inspirations 2010. Výstava vytvorených umeleckých diel sa koná v STM Košice od 31.8. a navštíviť ju môžete do 3.10.2010.

Po pauze v roku 2009, ktorú spôsobila hospodárska kríza, pokračoval v roku 2010 úspešný projekt medzinárodného workshopu Metal Inspirations - už svojim 8. ročníkom. Konal sa v dňoch od 23. do 31. augusta 2010. Tieto tradičné workshopy sa stali jedným zo symbolov úspešnej spolupráce Technickej univerzity v Košiciach s U. S. Steel Košice, v špecifickej umelecko-dizajnérskej oblasti, ktorú garantuje Katedra dizajnu Fakulty umení TU. 


V tomto roku sa workshopu zúčastnilo 24 študentov a pedagógov dizajnérskych škôl, a to z TH Wismar, Nemecko, z Obuda-University Budapest, Maďarsko, z GCU Glasgow, škótsko, z VUT Brno, z STU Bratislava a z TU v Košiciach. V dielňach SOš Košice-šaca vytvorili spolu 38 umeleckých objektov z kovu, vyrábaného v U. S. Steel, na dve témy: Podporujeme bezpečné a zdravé životné prostredie a Vítajte v Košiciach

V utorok 31.8.2010 predstavili účastníci workshopu svoje umelecké diela širokej verejnosti v priestoroch Slovenského technického múzea na Hlavnej 88 v Košiciach. Výstavu otvoril Ing. Eugen Labanič, generálny riaditeľ STM za účasti George F. Babcoka, prezidenta U.S.Steel Košice, Dr.h.c. prof.. Ing. Antona Čižmara, CSc., rektora TU v Košiciach, Bc. Jána Eibena, zástupcu riaditeľa a majstrov odborného výcviku SOš Košice-šaca. 

Popri svojej tvorivej umeleckej práce v dielňach SOš Košice-šaca sa účastníci workshopu Metal Inspirations 2010 zoznámili s kultúrnymi a historickými pamiatkami Košíc. Zahrali si minigolf v rekreačnom areáli na Aničke a boli aj svedkami víťazstva Košíc nad CSKA Moskva na hokejovom turnaji v Steel Arene. V nedeľu 29. augusta navštívili Spišský hrad, Levoču a Galériu umelcov Spiša v Spišskej Novej Vsi. 

Realizovaný projekt Metal Inspirations 2010 je zaradený do programu Košice - Európske hlavné mesto kultúry 2013 a je finančne podporovaný Ministerstvom kultúry a cestovného ruchu SR a spoločnosťou U. S. Steel Košice. Výstava Metal Inspirations 2010 potrvá v STM Košice do 3.10.2010.

blog comments powered by Disqus