portál o slovenskom dizajne
Národná cena za dizajn 2013 v znamení noviniek
pridané
07 Jun 2013
napísal/a
info

posledné články
sharuj googli
likuj

Národná cena za dizajn 2013 v znamení noviniek

Jedenásť cien za dizajn, o ktorých rozhodla jedenásťčlenná odborná porota. Výsledky jedenásteho ročníka najvyššieho ocenenia za dizajn na Slovensku sú známe.

Na slávnostnom vyhlásení výsledkov bola v posledný májový večer udelená jediná Národná cena za dizajn, a to v kategórii produktový dizajn. Okrem nej bolo rozdaných päť rovnocenných Cien za dizajn, ceny za študentský dizajn, Zvláštna cena pre osobnosť za významné aktivity v oblasti dizajnu, Zvláštna cena pre výrobcu uplatňujúceho dizajn vo firemnej stratégii a výnimočne udelená Cena poroty. Slávnostné odovzdávanie cien bolo spojené s otvorením výstavy k súťaži, ktorá je verejnosti prístupná vo výstavných priestoroch Satelit v Hurbanových kasárňach v Bratislave do 30. júna 2013.

Aktuálny ročník súťaže, každé dva roky organizovanej Slovenským centrom dizajnu a Ministerstvom kultúry, zaznamenal oproti minulým ročníkom niekoľko zmien. Tou najvýraznejšou bola samotná Národná cena za dizajn, ktorá bola vôbec prvý krát v tejto súťaži udelená módnej kolekcii. Získala ju textilná dizajnérka Dana Kleinert za odevnú kolekciu pleteninových modelov s ľudovými motívmi, The Era.

Porotu si v tomto prípade nezískala len kolekcia a jej mimoriadna variabilita, ale aj kvalita prezentácie a profesionalita autorky, ktorej módna značka je už pomerne známa. Porota hodnotí aj reálne využitie a komerčný úspech prác, víťazné produkty by preto mali byť „ocenené“ užívateľmi už pred hodnotením v súťaži. Ďalším „prvý krát“ v histórii súťaže bolo neudelenie hlavnej, Národnej ceny v kategórii komunikačný dizajn. Namiesto toho bola za komunikačný dizajn mimoriadne udelená Cena poroty a tiež jedna Cena za dizajn navyše. Novinkou v oceneniach bolo aj vyhlásenie ceny novinárov a ceny internetového hlasovania.

V udelených Cenách za dizajn rezonovala, rovnako ako po minulé ročníky, oblasť zdravotníckej techniky, dve z cien si odniesli dizajnéri wellness vane a stomatologickej súpravy. Ďalšie tri Ceny za dizajn boli udelené za hravú kolekciu plstených stojanov na servítky, grafický dizajn a architektonické riešenie retrospektívnej výstavy českého komiksu a odbornej typografickej publikácie pre školy.

Zvláštnu cenu ministra kultúry SR si za prínos pre rozvoj grafického dizajnu na Slovensku prevzal grafický dizajnér a pedagóg Pavel Choma. Cenami ministra školstva, vedy a výskumu za najlepší študentský dizajn porota ocenila konceptuálnu kolekciu olejových lámp v kategórii študentský produktový dizajn a, príhodne názvu ceny, novú učebnicu výtvarnej výchovy pre základné školy v kategórii študentský komunikačný dizajn, ktorá zároveň získala aj cenu novinárov.

Cenu ministra hospodárstva, určenú výrobcovi s firemnou stratégiou zameranou na dizajn, získal známy slovenský výrobca sedacích vakov, aktívne spolupracujúci s viacerými slovenskými dizajnérmi. Internetoví hlasujúci určili za víťaza svojej kategórie kolekciu nábytkových kusov odkazujúcich na drotársku tradíciu. Mimoriadna Cena poroty bola udelená návrhu vizuálnej identity štátnej správy SR, ktorý porota ocenila pre jeho širší význam a potenciál upozorniť na neuspokojivú situáciu v tejto oblasti.

Na slávnostnom udeľovaní cien boli zaujímavými aj priestory podujatia, bývalé Hurbanove kasárne v centre Bratislavy, meniace sa na kultúrne centrum. Napriek vysokej úrovni súťaže mohol návštevník chtiac-nechtiac nadobudnúť dojem, že prezentácia víťazných a súťažných prác najvyššieho ocenenia za dizajn by si zaslúžila o niečo veľkorysejšie kulisy a že výber vystavených prác bol do veľkej miery limitovaný priestorom. Pozitívnym je hodnotenie poroty, že súťaž je každým ročníkom kvalitnejšia a napreduje, rovnako ako slovenský dizajn, ktorého stav odráža. Jedenásty ročník Národnej ceny za dizajn zaujal a ukázal dôležitý posun, no tiež naznačil potrebu intenzívnejšieho záujmu a podpory nášho dizajnu zo strany zodpovedných aj verejnosti. Začať môžete tým, že si výstavu výsledkov súťaže pôjdete do konca júna pozrieť.

blog comments powered by Disqus