LETNÝ PRIESKUM 2012
Vysoká škola výtvarných umení Vás srdečne pozýva na prehliadku semestrálnych prác LETNÝ PRIESKUM 2012. Otvorené denne od 9:00 do 18:00 v dňoch 1. 6. – 3. 6. 2012.
Miesta konania:
Hviezdoslavovo námestie 18, Bratislava
Drotárska cesta 44, Bratislava
Koceľova ulica 23, Bratislava
PRIESKUM je tradičným podujatím oboznámujucim verejnosť s najnovšími tendenciami, ktoré formujú študentov katedier architektúry, dizajnu, fotografie, grafiky, intermédií a multimédií, maľby, reštaurovania, sochy, textilnej tvorby, úžitkového umenia a vizuálnej komunikácie.
Predstavuje to najčerstvejšie umenie a nekonvenčné pohľady mladých umelcov na svet okolo nás.
Na čo sa môžete tešiť:
Katedra architektúry sa v tomto semestri sústredila najmä na projekt CAMPUS VŠVU. Výsledkom tohoto uvažovania je i výstava NO AUTONOMY, NO HETERONOMY, HACKING, ktorej vernisáž sa uskutoční 29. 5. 2012 v galérii MEDIUM a je súčasťou podujatia DAAD 2012 (Viac informácií: www.vsvu.sk/galeria_medium/). Dalším projektom spojeným s touto témou je workshop PÁRTYcipuj! – Definuj svoje miesto v kampuse. Zapoj sa do workshopu alebo vymysli svoj vlastný, zavolaj ľudí, sprav párty, zahraj na koncerte, prispej svojim postrehom do diskusie... (viac informacii: www.partycipacia.blogspot.com)
Študenti Ateliéru LABARCH v reakcii na tému OPEN SOURCOVÉ EKOSYSTÉMY odpovedajú na otázku ako sa môže malý mestský park transformovať na sebestačný priestor pre život v spolupráci. V Ateliéri A3 boli témami ART CAMPUS DROTÁRSKA – DATA SCAPE a REVITALIZÁCIA SUTERÉNU ŠKOLY NARNIA.
Na Katedre dizajnu Ateliér industrial dizajn predstaví SVIETIDLÁ, ktoré sú výsledkom spolupráce s firmou OMS a boli úspešne odprezentované na medzinárodnej výstave v Dusseldorfe. V Ateliéri transport dizajn študenti pokračovali v spolupráci s automobilkou Audi na projekte AERODYNAMIKA – PRÚDENIE – DREVO.
Ateliér Ø fotografii na Katede fotografie a nových médií sa sústredil na vzťah FOTOGRAFIA A HISTÓRIA. Študenti sa inšpirovali projektom Anny Gruskovej o odkaze židovskej aktivistky Gisi Fleischmannovej. Projekt otvára otázky spracovania témy holokaustu na Slovensku. Ateliér sa zúčastnil aj na workshope v Novom Sade s veľmi podobnou tématikou: Holokaust v Srbsku a Vojvodine. Laboratórium fotografie sa zaoberalo témou VEREJNÝ PRIESTOR. Ateliér kreatívnej fotografie riešil medziľudské vzťahy v rámci témy O RODIČOCH A DEŤOCH.
Katedra grafiky a iných médií žila tento semester experimentom. V Ateliéri voľnej grafiky nadviazali na tému PRENOS KRESBY DO NOVÉHO PRIESTORU, pri ktorej sa študenti dostali do kontaktu so špecifickým svetom multimediálneho priestoru a digitálneho obrazu. Študenti Ateliéru voľnej a farebnej grafiky reagovali na tému INÝ FORMÁT / NOVÁ FORMA. Ich úlohou bolo hľadanie nových formátov respektíve formálnych prostriedkov pre vyjadrenie vlastnej vnútornej predstavy s dôrazom na upustenie od klasických formátov z hľadiska fyzickej výstavby diela. „Najmladší“ študenti katedry reagovali na tému CESTA Z DOMU.
Na Katedre intermédií a multimédií budú okrem individuálnych tém prezentované výsledky workshopu zameraného na PROSTREDIE OSTRAVSKA, na ktorom sa v Ostrave zúčastnili študenti Ateliéru priestorových komunikácií +. V Ateliéri „IN“ predstavia študenti 2. a 3. ročníka práce na tému VÄZBY. Ateliér videa a multimediálnej tvorby tento semester okrem iného riešil tému SÚKROMNÉ – POLITICKÉ.
Študenti Katedry maľby a iných médií sa už tradične venovali osobným individuálnym témam. Práce študentov 4. ateliéru a Ateliéru + - XXI si môžete pozrieť v budove na Hviezdoslavovom námestí. Práce študentov Ateliéru mal + by budú prezentované v priestoroch na Koceľovej ulici.
Katedra reštaurovania predstavuje rozmanité individuálne projekty študentov z rôznych oblastí reštaurátorskej tvorby. Okrem iného aj výsledky reštaurovania KOLEKCIE KRESIEB Z 19. ST. Konráda Švestku, ktoré sa neskôr presunú na výstavu do SNG.
Oba ateliéry Katedry socha, objekt, inštalácia vytvárali reliéfy na tému INOVÁCIA. Táto téma bola riešená v spolupráci s firmou Holcim. Okrem tejto spoločnej témy mali v Ateliéri „Aj plochá socha“ zadanú tému VÁŠEŇ, VZRUŠENIE. V Ateliéri socha v architektúre a vo verejnom priestore sa študenti venovali individuálnym projektom.
Ateliér odevného dizajnu v tomto semestri ovládla RECYKLÁCIA. Táto téma sa s časti preniesla i do ďalšieho ateliéru Katedry textilnej tvorby. Ateliér textilného priestoru sa zúčastnil workshopu o recyklácii ODPAD / NÁPAD, študenti ďalej vytvárali SURREALISTICKÝ DOPLNOK z recyklovaného textilu a pri téme TKANIE+ sa sústredili na hľadanie nových prístupov k tradičnej technológii tkania. Nemenej pútavé sú i výsledky práce študentov Ateliéru textilného designu kde riešili tému POHREBNÝ PLUVIÁL. Zaujímavé je, že téma vznikla na základe požiadavky zo strany cirkvi.
Široké spektrum diel na rôzne témy pripravili na Katedre úžitkového umenia. Ateliér keramiky spolupracoval s Malokarpatským múzeom v Pezinku. Témami, ktoré sa v rámci tejto spolupráce riešili boli VENDETA a TABU. Ateliér S M L XL – kov a šperk sa už tradične pohybuje vo všetkých veľkostných dimenziách. Študenti 1. ročníka vytvárali PEČATNÝ PRSTEŇ. Druháci sa zaoberali témou REŤAZ A RADENIE. Tretiackou témou sa stal SVIETNIK a prváci na magisterskom stupni dostali tému VODA – FONTÁNA. Ateliér sklo spolupracoval s firmou Audi na projekte Crossing materials. Študenti 2. ročníka reagovali na témy REŠTART a ARCHITEKTÚRA. Tretiaci na témy PRESTRI SA + a MESTO – MIESTO.
Na Katedre vizuálnej komunikácie sa študenti zaoberali najmä vlastnou identitou. V Ateliéri 303 druháci a tretiaci pracovali na krátkych témach, ktoré si zadávali sami navzájom a na záver semestra bolo ich spoločnou úlohou navrhnúť INŠTALÁCIU svojich prác. Identitu z rôznych uhlov pohľadu spracovali vo svojich bakalárskych prácach štvrtáci. V ateliéri vzniklo rozmanité spktrum diel od tlačených po multimediálne. Študenti Ateliéru 304 hľadali svoju identitu v 3D priestore pri riešení témy TYPOGRAFICKÁ 3D MENOVKA. Pred koncom semestra sa študenti zúčastnili intenzívneho workshopu zameraného na VYTVORENIE LOGA pre oblastnú organizáciu turistického ruchu. Ateliér 303 riešil v letnom semesti tri témy: OD ZRODU PO ROZPAD – proces vzniku a zániku vo forme komixu, VLAJKA, KTORÚ BY SOM SI DAL(A) PRED DOM, TYPOGRAFICKÁ IDENTITA.