portál o slovenskom dizajne
Ing. arch. Zolo Buči


átrium u Patrika / 3500

Charakteristika a filozofia
Návr vychádza z požiadaviek umiesniť rodinný dom na malý 4 árový pozemok nepravidelného štvorcového pôdorysu v okolitej zástavbe rodinných domov. Základná koncepcia domu je navrhnutá z dvoch traktov obdĺžníkového tvaru, spojených chodbou. Oba trakty majú svetlú šírku 4 m. Vzhľadom na okolitú zástavbu bolo cieľom vytvoriť súkromné zázemie medzi dvoma traktami, kde vzniklo átrium s japonskou záhradou, vonkajšou sprchou a terasou s posedením. Dom je z funkčného a hmotového hľadiska rozdelený na dve časti. Dennú časť tvorí kuchyňa so stenou vstavaných spotrebičov a príručným skladom. Funkčné využitie skladu je navrhované ako sklad suchých potravín, kotolňa, priestor pre technológie, prípadne aj práčovňa. Priestor ďalej pokračuje ako  jedáleň, spoločenská miestnosť s krbom a veľkým francúzskym oknom do átria. Pri vstupe je tento trakt doplnený o sklad, dielňu (prístupný len z vonka), napojený na prestrešené parkovacie stánie. Nočná časť je oddelená v ďalšej hmote. Sú tam umiestnené dve izby a kúpelňa s veľkou vaňou a sprchovým kútom. V kúpelni je možné umiestniť aj práčku pod pult umývadla. Spojením dvoch hmot vznikla chodba s hlavným vstupom so šatníkom, zádverím a toaletou. Od hlavného vstupu sa nám otvára výhľad cez presklené zádverie do átria so záhradou. Átrium so záhradou je relaxačným centrom domu, ktoré sa nám otvára z rôzných mietností a jeho pohľady vnímame pri každodennom živote v dome. Átrium uzatvára vonkajšia prestrešená terasa s posedením. Celý dom je ladený do vidieckého štýlu a tomu zodpovedajú aj použité materiály a typ strechy

prístrešok s krbom / 1500

Zámerom bolo vytvorenie prestrešenia pre dve autá a krytý priestor pre grilovanie a oddych. Stavba vychádza z hlavnej nosnej steny do “L”, ktorá zároveň vytvára závetrie a súkromie pre posedie pri grile. Strecha je z priznanej drevenej nosnej konštrukcie - hlavné nosné hranoly a priečne hranoly. Priznaním dreva v konštrukcii a použitím pohľadového betónu sa celá stavba zjednocuje s okolitou prírodou. Plochá strecha zasa vytvára intimitu a stavba zapadne do okolia. V hlanej nosnej murovanej konštrukcii je vynechané miesto pre krb s grilom a nika pre umývadlo. Komín a klampiarske prvky sú navrhované z medi.

môj dom, môj hrad / 2500

Celý pôdorys domu je koncipovaný s orientáciou hlavných obytných priestorov a terasy na juho-západ. Hlavný vstup a obslužné miestnosti sú orientované na severo-východ. Dom je z dispozičného hľadiska rozdelený na dennú a nočnú časť s príslušenstvom. Vstup do domu je opatrený samostatným prístreškom so závetrím, ktorého súčasť tvorí aj vonkajší nevykurovaný sklad. Dôraz je kladený na rozmanitosť vnútorného, ale aj vonkajšieho priestoru. V zadnej časti domu je umiestnené átrium, ktoré dotvára intimitu kúpeľne. Z francúzskeho okna je výhľad na zeleň a vodnú plochu. Priestor spoločenskej miestnosti a kuchyne tvorí jeden celok po priestorovej, ale aj dizajnovej stránke. Celý koncept nábytku kuchyne, knižnice a stolovania je ladený do jedného celku. Tento priestor je priamo spojený s veľkou prestrešenou terasou a posedením, čo priamo vychádza z konceptu bungalového domu „život na jednom podlaží prepojený s exteriérom”. Vzorový dom je práve vo výstavbe a po dohode je možná obhliadka.