portál o slovenskom dizajne

Kontrast Grotesk Display & Grande

Kontrast Grotesk Display a Grande sú titulkové písma k rodine Kontrast Grotesk (textové písmo). Interpretuje vizuál Kontrast Grotesku s množstvom nuansí pre lepšiu použiteľnosť písma pre veľké nadpisy. Je tu hneď niekoľko zmien, ktoré fungujú lepšie vo väčších veľkostiach. Sú to napríklad rovnaká výška Verzálok a horných doťažníc, užšie medzery medzi písmenami, odstránenie “inktraps” a užšia diakritika prispôsobená pre titulkové písmo. Proporcie sú takisto jemne zmenené. Rodina písma sa zväčšila z pôvodných 5 na 12 rezov (od super tenkého Hairline po veľmi tmavý Ultra Black).
Kontrast Grotesk Display – Display bol navrhovaný pre použitie v nadpisoch a väčších veľkostiach.
Kontrast Grotesk Grande – Verzálky, mínusky a čísla sú rovnaké ako v rodine (štýle) Kontrast Grotesk Display. Ostatné symboly a diakritické znamienka sú tenké. Grande môže byť použitý v ešte väčších veľkostiach.
Kontrast Grotesk Display&Grande – Oba štýly sú spojené do jedného fontu.

Kontrast Grotesk

Výnimočnosť písma Kontrast Grotesk, inšpirovaného W. A. Dwigginsom a jeho experimentami s variáciou ťahov, spočíva v odlišnom tvorení kontrastu. Ten v ňom nevzniká len klasickým spôsobom, teda písacím nástrojom (hrúbkou horizontálnych ťahov vzhľadom k vertikálnym), ale je vytváraný prostredníctvom dopredu definovaných primárnych a sekundárnych ťahov, z ktorých potom vychádza konštrukcia písma (napríklad písmeno"E"). Nakoľko groteskové písma väčšinou kontrast neobsahujú, Kontrast Grotesk predstavuje novú a originálnu vizuálnu podobu písma.
Písmo Kontrast Grotesk bolo navrhnuté pre plynulé čítanie na obrazovke. Vďaka svojim rozšírenejším proporciám má obzvlášť vhodné využitie na texty v elektronických médiách, v ktorých nie je nutné robiť kompromisy so šetrením miesta, ako to býva v tlačovinách.
Rodinu tvorí päť rezov plus italiky, malé kapitálky a malé kapitálky k italikám. Jednotlivé fonty obsahujú množstvo opentype funkcií.

Preto Serif

Moderné serifové písmo pre sadzbu kníh, magazínov a časopisov.
www.dizajndesign.sk

Razom Script

Titulkové písmo ovplyvňené kaligrafiou, rukopisom a grafity.
www.dizajndesign.sk

Deva Ideal

Textové písmo s ideálnymi proporciami.

Preto Sans

Čitateľné sans-serifové písmo pre modernú typografiu a sadzbu.
Viacej informácií:
www.dizajndesign.sk

Rukou

Geometricko-písané písmo inšpirované školským rukopisom.
www.dizajndesign.sk

Poleno

Poleno je pismo inspirovane drevorezovym pismom. Imituje stopu dlata a obsahuje 6 rezov. Pismo obsahuje 2 mozne verzie diakritiky - spojenu, akoby vytvorenu nastrojom a citatelnejsiu, diakritiku oddelenu od znakov.
www.dizajndesign.sk

Komu

Pisma Komu vsetci dobre pozname. Su to digitalne verzie socialistickych nastenkovych pisiem v kvalitnom prevedeni. Verzie A a B sa lisia oblostou-hranatostou tvarou a obsahuju 2 odlisne verzie diakritiky.
www.dizajndesign.sk

Dezen

Mechanický grotesk s moderným dizajnom.