Kedysi mestám stačili erby, dnes ich čoraz viac potrebuje aj logo. Tento trend nedávno dorazil aj do Banskej Bystrice. Pozrite si niektoré z top 15 návrov lôg, ktoré povyberala porota. Niektoré popisy a komentáre autorov skutočne stoja za to.
Ako prvé vám odhalíme tajomný názov tohto postu: jedna čiarka a 3 bodky sú súčasťou návrhu Miroslava Chovanca. Prečo? Autor to vysvetľuje takto: Toto logo tvorí názov mesta a pred ním dve, pod sebou sa nachádzajúce a štylizované písmená Morseovej abecedy: BB. Každé mesto a rovnako aj Banská Bystrica to nie sú len domy, cesty, pamiatky a príroda, ktoré tvoria mesto. Sú to aj ľudia, ktorí v ňom žijú. V Banskej Bystrici a jej blízkom okolí sa vždy rodili, žili a tvorili významné osobnosti, ktoré svojimi dielami a činmi neraz prekročili hranice Slovenska i celej Európy. Jozef Murgaš bol jedným z nich a svojim objavom bezdrôtovej telegrafie urobil veľký krok v medziľudskej komunikácii." Čiže Banská Bystrica = Murgaš = telegraf = morzeovka = čiarka a bodky = toto logo: Mgr. Art. Peter Sokol dáva dva palce hore: "KEĎ DÁM PALEC HORE, MYSLÍM TÝM BANSKá BYSTRICA. Som štastný za túto súťaž, pretože si myslím, že mesto Banská Bystrica si logotyp zaslúžila už dávno a preto dávam palec hore. Za nádherné baby, ktoré tu žijú, dávam palec hore. Nikde na Slovensku som sa nestretol s tak pohostinnými ľuďmi ako v BB, aj za to dávam palec hore. A ten kraj, tak ten si zaslúži palec hore." atď... dôvodov má autor viac ako je písmen "B" v názve mesta.
Ing. Milan Kasák našiel iniciály mesta v oblokoch na námestí, ktoré okrem iného " .. vidia i do budúcnosti". Ako ďalej píše písmeno B má v názve aj univerzita Mateja Bela a Banská Bystrica je mestom kráľa Bethlena a preto "Všetky tieto iniciály a iniciály mnohých ďalších významných ľudí sa premietajú do obločného rámu, do prameňa pokladov ducha i pokladov ukrytých a vyvierajúcich zo zeme."
Daniela Lauková našla v Béčkach hory: "Červený trojuholník vo vnútri hory predstavuje ložisko rudy a odkazuje tak na banskú minulosť mesta." Jej návrh skončil na treťom mieste.
Niektorí autori si ako inšpiráciu zvolili erb mesta. Tvoria ho červené a biele horizontálne pruhy. Ján Pupala ho zmenil na vlajku "Moderné logo, ktoré kladie dôraz na dôstojnosť, stabilitu, dôveru a zároveň má vyjadrovať dynamiku pohybu, napredovanie. Evokuje vlajúcu zástavu, látku v pohybe - prvok spoločný športu, cestovnému ruchu v rôznych podobách a rovnako aj v kultúre."Samuel Vaterka erb mesta prispôsobil dobe: "Päť červených pruhov načrtá erb mesta - erb ako poznávací symbol mesta (erb obsahuje štyri červené čiary, ja som zvolil päť čiar, čo by malo naznačovať, že ako mesto sme sa za tie stovky rokov posunuli ďalej po všetkých stránkach)."
Kristína Stupková motív erbu využila v štylizovanej podobe "Jednoduché prepojenie názvu Banská Bystrica umiestneného v poli, z ktorého vychádzajú pruhy symbolizujúce historický erb mesta Banská Bystrica, znázorňujú prepojenie histórie so súčasnosťou a zdôraznujú, že mesto Banská Bystrica je dynamické moderné mesto s bohatou históriou. Logo je až minimalisticky jednoduché a znázorňuje moderný dizajn so zachytením tradície červeno-bielych pruhov z erbu."
Peter Valach využil vertikálne pruhy vyjadujúce tri dominanty mesta a urobil z nich značku PSČ. Vysvetľuje: "Pohnútky prečo zakomponovať stavaciu značku PSČ do loga mesta sa dajú zdvôdniť myšlienkovou niťou: zaujímave mesto - cestovný ruch - turista - pekné spomienky - pohľadnica - pozdrav blízkym..."
Veže v Banskej Bystrici zobrazil aj Mgr. art. Patrik ševčík, ktorého návrh skončil na druhom mieste. Ako píše "Opticky je logotyp rozdelený na dve horizontálne úrovne. Prvú úroveň tvorí názov mesta písaný minuskami s cieľom vytvorenia kompaktného celku. Ten zastupuje panorámu mesta. V druhej úrovni nad textom sú tri rôzne vysoké, vertikálne umiestnené akcenty symbolizujúce tri štylizované veže - vežu "farského" kostola, Barbakanu a hodinovú vežu." Pýtate sa, prečo je bodka nad "i" šikmo? Autor odpovedá: Symbolika šikmej hodinovej veže je naznačená jemným naklonením znamienka - bodky - nad písmenom "i"."
A na záver dva návrhy so srdcom. Tibor Záhorec ho vyskladal z farebných štvorčekov - modré a zelené ako voda a príroda, červené s emotívnym nábojom. "Logotyp Banskej Bystrice vychádza z niekoľkých myšlienok. Tou prvou a hlavnou je život alebo ak chceme pulz. Chce byť symbolom mesta, ktoré žije. Symbol srdca ako nositeľa týchto prirovnaní je schematicky znázornený z grafických prvkov, ktoré vytvárajú srdce okolo názvu banská bystrica. V druhom významovom slede je Banská Bystrica spájaná tiež s označením - srdce Slovenska."
Víťazné logo z dielne Ing. arch. Karola Trnovského využíva rovnakú farebnosť aj motív srdca. Nachádza ho však v pôdoryse námestia Banskej Bystrice. "Centrálny prvok symbolizuje v štylizovanej forme Námestie Slovenského národného povstania ako vír udalostí v rôznych časových obdobiach. Nárožné medzery vykresľujú významné mestské ulice (Národná, Dolná, Strieborná, Horná...) a vymedzujú architektonické pamätihodnosti. Zelený polkruhový prvok zastupuje Kremnické a Starohorské vrchy a Poľanu, ktoré neodmysliteľne vytvárajú siluetu krajiny v symbióze s mestom. Rieku Hron, významnú slovenskú rieku, vystihuje doplňujúci modrý prvok. Perforácie jednotlivých prvkov zodpovedajú vzájomnej otvorenosti medzi mestom a krajinou regiónu. V neposledom rade, logo po pootočení vytvára srdce. Banská Bystrica - srdce Slovenska. Forma mierne navodzuje ľudovú symboliku, ako odkaz na silné tradície tohto územia. Napriek tomu, logo nestráca na svojej aktuálnosti a modernosti a je v priamej geometrickej a farebnej harmónii s erbom mesta."