portál o slovenskom dizajne

1. máj v Cvernovke deň otvorených ateliérov

1. máj v Cvernovke deň otvorených ateliérov

Už tento víkend sa v priestoroch bývalých Závodov MDŽ na Páričkovej 18 v Bratislave, uskutoční vôbec prvý deň otvorených dverí Cvernovky, v ktorej sa medzičasom usadilo viacero ateliérov, niekoľko tvorivých dielní, jedna galéria a mnohé iné inštitúcie. Podujatie prebehne v sobotu 1. mája v čase od 10:00 do 20:00. Vstup voľný.

Cvernovka, ako znie hovorový názov tejto továrne, svojho času vyrábala nite a obdobné produkty pre celý svet - bola najväčšou fabrikou svojho druhu. Po kolapse komunizmu však obmedzila prevádzku a neskôr úplne skončila s výrobou. Odvtedy prešiel priemyselný komplex medzi Páričkovou, Svätoplukovou a Košickou ulicou rukami viacerých majiteľov, až zakotvil u nemenovanej developerskej skupiny. Plány spoločnosti, ktorá by celý komplex najradšej zrútila a vzniknutý priestor "zrekultivovala" na svoj obraz, napokon zhatila finančná kríza a s ňou spojený nedostatok financií. To umožnilo vznik prvého väčšieho nezávislého tvorivého priestoru v Bratislave, podobného aké poznáme z viacerých iných miest vo svete. 


V celom priestore Cvernovky si našlo miesto približne 300 firiem, od zavedených komerčných spoločností, cez najväčšiu paintballovú halu v okolí, až po alternatívne tvorivé dielne. Okrem komerčných prevádzok sa tu nachádza i Galéria Cvernovka. Gro však tvoria ateliéry, ktorých počet neustále narastá. Momentálne ich je tu približne pätnásť, tvoria tu maliari, architekti, interiéroví dizajnéri, ale aj fotografi, módni tvorcovia či grafickí a priemyselní dizajnéri. A práve tieto ateliéry otvoria v sobotu dvere verejnosti. Členovia a priatelia jednotlivých ateliérov návštevníkom predstavia priestor, v ktorom pracujú a neraz i žijú. 

Podujatia sa zúčastňuje jedenásť ateliérov, ktorých hlavné pripravené aktivity si budete môcť pozrieť vždy v určitý čas v priebehu dňa. Okrem toho, že vzhliadnete prezentácie prác všetkých zúčastnených ateliérov, budete mať možnosť vidieť aj ako sa pracuje so sieťotlačou, inde zas budete môcť pozorovať ako si deti s mentálnymi a telesnými postihnutiami vyrábajú vlastné potlače na tričká (ich výtvory sa stanú súčasťou benefičného katalógu), či zúčastniť sa hudobného workshopu. 

Nezabudnite! V sobotu 1. mája od 10:00 do 20:00 na Páričkovej 18. 

Zoznam jednotlivých atelierov a ích program.. (na 2 poschodí) www.cvernovka.com 

blog comments powered by Disqus