portál o slovenskom dizajne

Design Match 2008

Design Match 2008

Očakávané medzinárodné stretnutie v jedinečnom zložení je konečne tu! Match sa uskutoční medzi českými, slovenskými, rakúskymi a maďarskými dizajnérmi. Štartujeme vo Veltržním paláci Národnej galérie v Prahe. Už 14. marca! Príďte sa aj vy pozrieť na unikátnu výberovú prehliadku súčasného dizajnu do Národnej galérie v Prahe.

Druhý ročník bienále dizajnu Design Match 08 je založený na spoločnej histórii a odkaze tradície výroby Rakúsko-Uhorska, a to predovšetkým na výrobnej tradícii jednotlivých krajín, história verzus súčasnosť na jednom mieste, konfrontácia súčasného dizajnu a výroby na prelome 19. a 20. storočia. Viac informácií nájdete tu.
Práce 120 dizajnérov sa predstavia v tomto unikátnom dizajnérskom zápolení tak, ako ich spolu už neuvidíte. Pražská výstava potrvá do 3. mája 2008, následne sa projekt presunie do Bratislavy, Budapešti a Viedne.
Na slovenskú premieru sa môžeme tešiť začiatkom mája 2008. V Národnom osvetovom centre, Bratislava.

Koncepcia
Druhý ročník medzinárodného bienále dizajnu Design Match - najväčšej prehliadky dizajnu - sa predstaví v krajinách strednej Európy v priebehu roku 2008.
Po úspešnom prvom ročníku výstavy Design Match 2006 CZE:SVK, ktorá sa uskutočnila v rámci divácky úspešného veltrhu art&interior, prichádza pokračovanie bienále dizajnu - Design Match 2008, nevšedný súboj dizajnérov, tentoraz zo štyroch susediacich krajín: Českej republiky, Slovenskej republiky, Maďarska a Rakúska.
Poslaním bienále Design Match je priblížit dizajnérsku tvorbu širokej verejnosti, znásobiť synergické aktivity, ktoré môže priniesť spolupráca zainteresovaných projektov. Design Match podporuje mobilitu dizajnu a úžitkového umenia a nadväzovanie novej spolupráce. Design Match je výstava, ktorá presne definuje a reflektuje potreby tejto oblasti. Ide o jedinú nekomerčnú výberovú prehliadku dizajnu v takom rozsahu, ktorá má ambíciu pokračovat dlhoročnou spoluprácou formou bienále a postaviť českú dizajnérsku produkciu vedla dizajnu zo zahraničia. Výstava svojím unikátnym konceptom spája rôzne krajiny, nachádza medzi nimi historické súvislosti, tradície a odkazy; vytvára priestor na priateľskú konfrontáciu, stáva sa zápasom – matchom, dizajnér hráčom a fanúšikmi sú priaznivci dizajnu a tohto unikátneho projektu. Nosnou myšlienkou ročníka 2008 je odkaz na tradíciu výroby z obdobia Rakúsko-Uhorska. Preto sa na výstave predstavia dizajnéri z Českej republiky, Slovenskej republiky, Maďarska a Rakúska. Prídte sa pozrieť na jednu z výstav Design Match Tour.

Tento ročník si zakladá na tradícii dizajnérskej produkcie Rakúsko-Uhorska, ktorá bola preverená históriou. Mottom tohtoročného projektu je integrácia európskych krajín do spoločného bezbariérového priestoru. Idea Design Match volne nadväzuje na vonkajšiu historickú podobnosť tejto integrácie z čias Rakúsko-Uhorska. Tento výber ani inšpirácia monarchiou nie sú náhodné. Keď sa povie Rakúsko-Uhorsko a pridáme k tomu slovo dizajn, do tajničky určite dopíšeme slovo Thonet. Príbeh rodiny a firmy Thonet vám pomôže lepšie pochopiť zámer nášho konceptu. Výstavu predchádzala rozsiahla bádateľská činnosť v spolupráci s Umeleckopriemyselným múzeom v Prahe a v Budapešti.
Zameranie výstavy a jej najdôležitejšie časti - dva polčasy: domov a volný čas - presne zodpovedajú najatraktívnejším oblastiam dizajnu. Budú tu prezentované štvorice predmetov, každý z inej krajiny, medzi ktorými bude jasná paralela, vedúca k impulzu - predmetu s čitatelným príbehom, vyrobenému v období Rakúsko-Uhorska, ktorý tu bude prezentovaný k jednotlivým témam. Na pokrytie celého spektra kategórií dizajn pre domov a na volný čas sme vymedzili zaujímavé témy, ktoré umožnia návštevníkovi porovnať jednotlivé produkty na danú tému jednak vzhladom na historický posun, a jednak medzi štyrmi susediacimi krajinami.

Prídte sa pozrieť aj vy a stante sa fanúšikmi dizajnu Na výstavu vás pozýva CZECHDESIGN.CZ, Národná galéria v Prahe, doc. Ferdinand Chrenka spolu s partnermi projektu: AV Media, H.O.M.i.E., Océ, Pragoplakát, Red Bull, Thun, Tyvek.

Design Match 2008 CZE:SVK:HUN:AUT
13. 3. - 3. 5. 2008
Veletržní palác Národní galerie, Dukelských hrdinu 47, 170 00 Praha 7
Spojenie: električka č. 12, 14, 15, 17
Metro C: Vltavská, elektr. 1, 5, 25 na zastávku Strossmayerovo námestí, dalej peši 400 m, vpravo po ulici Dukelských hrdinu.

Výstavný projekt Design Match sa po prvýkrát konal vo Veletržnom paláci Národnej galérie v roku 2006 za spolupráce organizátorov: AC EXPO, Petr Ivanov - TECH&LINE, Národnej galérie v Prahe, CZECHDESIGN.CZ, Ferdinand Chrenka a Design Slovakia.! Bližšie informacie najdete na WWW.CZECHDESIGN.CZ alebo WWW.DESIGNMATCH.CZ

blog comments powered by Disqus