portál o slovenskom dizajne

Industrial Day

Industrial Day

V utorok 21. apríla 2009 bude od 10:00 do 20:00 prebiehať bohatý program pod názvomIndustrial Day.

Industrial Day sa koná pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatok /18. apríl/. Počas celého dňa sa budú v design factory konať viaceré sprievodné podujatia, ktoré budú dokumentovať spôsoby “Ako sa to dá”. 


Celodenný program vznikol ako reakcia na aktuálnu situáciu v ochrane pamiatok s myšlienkou diskutovať na aktuálne témy záchrany a revitalizácie priemyselnej architektúry a industriálneho dedičstva. Nielen Bratislava bola za pomerne krátky čas dejiskom viacerých likvidačných zásahov do pôvodnej mestskej zástavby, ktorú viacerí obyvatelia považovali za “svoju” a verili, že sa nájde spôsob ako tieto jedinečné priestory opätovne využiť a prevádzkovať. Na Slovensku napriek tomu existuje niekoľko objektov, ktoré dostali novú funkciu; patria medzi ne napríklad aj design factory /Bratislava/, Kasárne Kulturpark /Košice/, Solivar /Prešov/, Stará pekáreň /Nitra/ atď... Cieľom Industrial Day je prezentovať konkrétne príklady konverzií priemyselnej architektúry na Slovensku a v zahraničí a propagovať metódy obnovy pôvodných industriálnych zón mesta, ktoré sú ideálne pre organizovanie mestských kultúrnych festivalov, open-air divadelných predstavení, športových podujatí a pod.

Industrial Day zahŕňa:
Industrial Exhibition je prezentácia fotografií revitalizovaných industriálnych pamiatok v Čechách, na Slovensku a vo svete. Výstavné panely budú počas jedného dňa inštalované v priestoroch Stone hall v design factory. 
Industrial Cinema uvedie vybrané dokumentárne filmy na tému obnovy priemyselnej architektúry na Slovensku a v Čechách. 
Industrial BookShop poskytne viaceré odborné publikácie z ponuky artbooks, TITANIC a Výzkumného centra průmyslového dědictví. Diváci budú mať možnosť zakúpiť si inak náročnejšie dostupné tituly priamo v priestoroch design factory.
17:oo ------ prednáška PhDr. Benjamin Fragner / Punc priemyselného dedičstva v architektúre udržateľného rozvoja 
18:oo ------ prednáška prof. Ing. arch. Helena Zemánková, CSc. / Záchrana priemyselného dedičstva - zachovanie identity miesta 
19:oo ------ diskusia / vedie doc. Ing. arch. Eva Kráľová


PhDr. Benjamin Fragner
je riaditeľom Výzkumného centra průmyslového dědictví Českého vysokého učení v Prahe, ktoré funguje ako koordinačná platforma pre spoluprácu širokého spektra inštitúcií so zameraním na výskum, záchranu a nové využitie technických pamiatok, priemyselných stavieb a areálov; je kurátorom a organizátorom množstva výstav a odborných akcií z oblasti architektúry a priemyselného dedičstva vrátane série medzinárodných bienále Industriální stopy. špecializuje sa na dejiny techniky a teóriu architektúry a je korešpondentom medzinárodnej organizácie pre ochranu priemyselného dedičstva TICCIH. 

prof. Ing. arch. Helena Zemánková, CSc. je univerzitnou profesorkou a vedúcou prác rekonštrukcií pamiatok na Vysokém učení technickém v Brne, kde sa dlhoročne zameriava na prezentáciu a projektovanie konverzií opustených priemyselných objektov a areálov. V tejto oblasti je medzinárodne uznávanou odborníčkou, členkou medzinárodného výboru na výskum a ochranu priemyselného dedičstva HERITY, vedúcou osobnosťou plodnej medzinárodnej spolupráce s univerzitami vo Viedni, v Lille, v Saarbuckene, Breste, Marseille a ďalších, je organizátorkou a so svojimi študentmi aktívnou účastníčkou viacerých medzinárodných projektov. Popri výskumnej a pedagogickej práci sa permanentne venuje aj aktívnej projekčnej činnosti prevažne tiež na tomto poli, čím teoretické a metodické postuláty obohacuje praktickými skúsenosťami z realizačnej sféry, najmä z miest Zlín, Vítkovice a Brno.

blog comments powered by Disqus