portál o slovenskom dizajne

2. Bienále úžitkového umenia 2009

2. Bienále úžitkového umenia 2009

Druhý ročník výstavného projektu Bienále úžitkového umenia 2009, ktorý sa koná pod záštitou Slovenskej výtvarnej únie, prezentuje tvorbu výtvarníkov z oblasti úžitkového umenia a dizajnu, avšak tento krát výlučne členov výtvarných združení. Výstava priamo nadväzuje na predchádzajúci ročník, ktorý bol výzvou pre vzájomné konfrontácie a ukázal veľký kreatívny potenciál najmä u mladej generácie autorov z nečlenskej platformy. Kurátorkami výstavy sú Ágnes Schramm a Mária Nepšinská. Vernisáž výstavy sa koná v piatok 28. augusta 2009 o 18:00 a výstava potrvá do 22. septembra 2009.

Aktuálna expozícia je reálnym obrazom diania vo sfére remeselno-umeleckej produkcie a dizajnu v rámci rôznych združení SVú a relatívne nízky počet vystavených diel reflektuje záujem i úroveň umeleckej produkcie slovenského umenia úžitkového charakteru. Systém selekcie výberovej komisie, ktorá prihliadala výlučne na kvalitu diel, poskytol možnosť vystaviť takmer polovicu prihlásených prác.

Výstavný koncept Bienále úžitkového umenia 2009 napĺňajú porotou vybrané diela 29-tich slovenských i českých autorov v širokom generačnom spektre. Oproti rozsiahlej účasti na prvom ročníku bienále sú tentoraz na výstave v menšom počte zastúpené objekty z keramiky (J. Sušienka a E. Balážová), skla (M. Kováčik), ale aj módy (B. Gregušová, E. Gregušová, Z. šujanová) a textilného dizajnu (M. Bednárová, Z. Branišová, M. Hromadová). Menší priestor si však vzhľadom na kvalitu prihlásených diel vyžiadali dizajnérske produkty (O. Eliáš, B. Tobolová), interiérové objekty a doplnky (T. Uhrín), ale aj fotografia (M. Greguš, T. Hojčová, J. Hojstričová, ), pri ktorej porota prihliadala hlavne na jej komerčné využitie. Solídne zastúpenie diel úžitkovej grafiky (R. Makar, A. Pézman, tím Postgrafika, E. Tkáčiková, V. Zacharová) oproti tomu vykazuje relatívne vzostupnú tendenciu v tomto odbore. Najpočetnejšiu skupinu tvoria diela z kategórie šperku (R. Biskupská, O. Ďurian, P. Humaj, M. Korkošová, Bety K. Majerníková, M. Nepšinská, P. Prekop, Z. Rudavská, K. španihelová), pri ktorej sa vzhľadom na jej nepopierateľne prítomnú úžitkovú funkciu prihliadalo najme na kvalitu, inovatívny autorský prístup a eventuálny potenciál sériovej výroby. 

Samotné diela interpretujú rozličné témy, autori narábajú s tradičnými i alternatívnymi materiálmi, pričom využívajú klasické ale aj vlastné originálne techniky často na báze najmodernejších technológií. 

Výstava Bienále úžitkového umenia 2009 poukazuje na dôležitosť prezentácie slovenskej produkcie v odboroch úžitkových umení a dizajnu. 

Mária Nepšinská, kurátorka výstavy

blog comments powered by Disqus