pridané
09 Oct 2009
napísal/a
posledné články
sharuj googli
likuj
Bruselský sen v Bratislave

Slovenská národná galéria v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom Vás každý utorok o 18.00hod. srdečne pozývajú do kinosály SNG na mozaiku krátkych filmov z archívu SFÚ z rokov 1957 – 1961, tematizujúcich (česko)slovenskú účasť na výstave EXPO 58, výdobytky vedy a techniky, kultúrne dedičstvo, životný štandard a štýl.
Týždenníky, dokumenty a náučné filmy spestria dobové reklamy na aktuálne módne trendy, kozmetiku a potreby pre domácnosť. Prehliadky fillmov sa konajú v kinosále SNG na Riečnej 1 v Bratislave.
Premietania sa konajú ako sprievodné podujatia výstavy Bruselský sen, ktorú môžete od 25. septembra 2009 do 15. novembra 2009 navštíviť v SNG v Bratislave. Výstava dokumentuje Československú účasť na svetovej výstave EXPO 58 v Bruseli a životný štýl 1. polovice 60. rokov.
Svetová výstava Expo 58 v Bruseli a predovšetkým československá účasť na nej je v českom a slovenskom prostredí legendárnym pojmom. Povesť o jednoznačnom úspechu československého zastúpenia na prvej povojnovej svetovej výstave je jeden zo záchytných bodov novodobej československej histórie, od ktorých sa odvíja opätovne nadobudnuté národné uvedomenie. Rovnako v globálnom meradle je bruselské EXPO významným medzníkom v rade svetových výstav i v politicko-kultúrnom vývoji povojnového obdobia. Výstava Bruselský sen približuje nielen dobovú atmosféru EXPO 58, podobu československej expozície, inštaláciu a scénické stvárnenie i kľúčové exponáty pavilónu, ale i historicko-politické pozadie vzniku expozície, okolnosti príprav a získané ocenenia. Pozitívnu rovinu významu EXPO 58 pre Československo dopĺňa pohľad na jeho odvrátenú stranu - politické pozadie jeho vzniku a priebehu v atmosfére 50. rokov. Popri autentických exponátoch, bohatej fotodokumentácii prináša výstava spomienky aktérov a pamätníkov. Obrazový a textový materiál dopĺňajú projekcie dobových filmových materiálov (predovšetkým dokument EXPO 58 režiséra Martina Řezníčka spovedajúceho autorov a pamätníkov výstavy).
Československý pavilón sa na výstave EXPO 58 stal najobľúbenejšou expozíciou návštevníkov a získal hlavnú cenu - Zlatú hviezdu. Medzi najzaujímavejšie a najprogresívnejšie exponáty patrilo sklo, ktoré je na výstave zastúpené kolekciou zo zbierok Umeleckopriemyselného múzea v Prahe a z Moravskej galérie v Brne, textilné exponáty a predovšetkým intermediálne novinky - Laterna magika a polyekran.
V druhej časti potom výstava predstavuje v odboroch úžitkovej i voľnej tvorby vlnu, ktorú bruselské EXPO spolu s prebiehajúcimi premenami životného štýlu rozpútalo - tzv. bruselský štýl, prichádzajúci spolu s premenami životného štýlu, keď došlo napríklad k masovému rozšíreniu televízie a vplyvu médií, širšej emancipácii a inštitucionalizácii výchovy, širokému uplatneniu domácich spotrebičov a k hľadaniu rôznych spôsobov trávenia rozširujúceho sa fenoménu voľného času. Bruselský štýl ako špecifická československá odnož internacionálnej moderny výrazne čerpajúca z prínosu medzivojnovej avantgardy je zastúpený ukážkami špičkových dizajnérskych predmetov z odboru skla, keramiky, porcelánu, textilu, nábytku, grafického a priemyselného dizajnu i architektonickými štúdiami a fotografiami typických architektonických realizácií. Nielen špičkové, ale i bežne dostupné a stále známe produkty sú predstavené v súvislostiach s celkovou premenou životného štýlu prelomu 50. a 60. rokov.
Výstava v Bratislave je doplnená o diela Jozefa Kostku, Ľudovíta Fullu a Ladislava Gudernu, autorov výtvarných prác pre jednotlivé časti expozície československého pavilónu zo zbierky Slovenskej národnej galérie. Výstava na pôde SNG je druhou reprízou po premiérovom uvedení v Galérii hlavného mesta Prahy a v Moravskej galérii v Brne v minulom roku, keď sme si pripomínali 50. výročie otvorenia brán EXPO 58 v Bruseli.
Veľký úspech zaznamenala výstava v Galérii hlavného mesta Prahy, v Mestskej knižnici, kde ju v priebehu 4 mesiacov navštívilo 30 399 návštevníkov a bola jej venovaná veľká mediálna pozornosť. Podobnému záujmu sa tešila aj v Moravskej galérii v Brne s vyše 3 500 divákmi.
Viac na expo58.info.