pridané
10 Feb 2010
napísal/a
posledné články
sharuj googli
likuj
Výstava Produkt Design (Beličková Kupča Nosko)
Dovoľujeme si vás pozvať na vernisáž výstavy troch mladých dizajnérov do Galérie mladých - Nitranskej galérie. Dizajnér Štefan Nosko - absolvent bakalárskeho štúdia, spolu s Katarínou Beličkovou a Milanom Kupčom - študenti u prof. Františka Buriana z ateliéru Product Design na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, predstavia svoje dizajnérske produkty vo štvrtok, 11 februára 2010 o 17:00, na Župnom námestí 3 v Nitre. Kurátorom výstavy je Omar Mirza.
designby.sk predstavuje profili spominaných autorov a krátke interview o výstave, pohľade na dizajn, a ukážky produktov, ktoré na výstave budete môct vidieť v Nitranskej Galérii do 21. marca. 2010.
Milan Kupča (1985) sa narodil v Leviciach, vyštudoval šŮV v Kremnici, momentálne študuje na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislava v ateliéri Produkt dizajn u prof. Františka Buriana. Zúčastnuje sa sútaží ako Designboom H2O on the table 2004, Design packaging, Plastipack Absopure, ... výstavy: Cumulus Bratislava, Pop Design, Kruhy na Vode, študentský salón..
Štefan Nosko (1986) od roku 2001 škola úžitkového výtvarníctva, odbor Tvarovanie priemyselných výrobkov, v okoch 2005 - 2009 štúdium VŠVU Bratislava - ateliér: Produkt dizajn, ukončené bakalárskou prácou. V roku 2008 študoval na ESADSE Saint Etienne vo Francúzku - Industrial design. Externe spolupracoval s W8D architecture studio, podielal sa na inštalácii na 2008 International design Biennial v Saint Etienne.
Katarína Beličková (1984) v rokoch 2002-2004 študovala na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene odbor Design nábytku a interiérov. V roku 2004 na Technickej univerzite priemyselný dizajn nábytku a od roku 2005 študuje na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave u prof. Františka Buriana. Absolvovala internú stáž na Transport Designe VŠVU u doc. štefana Kleina, a na katedre úžitkového umenia v ateliéri keramiky u Daniela Piršča. Zúčastňuje sa domácich aj zahraničných sútaží, ako napríklad Mladý obal, Design pack, Plastipack bottle design, Kruhy na vode a Audi contest..
Prečo robíš design, čo je tým, čo ťa doviedlo práve k štúdiu dizajnu? Čo ťa láka na tejto profesii?
K.B - ''Tieto 3 otázky by som zhrnula do jednej odpovede-design je pre mňa hmotná poézia, je to text v ktorom stále citam niečo nové. Tešim sa z toho."
Š.N. - ''Bolo to v čase keď som sa rozhodoval na akú strednú školu chcem ísť, a keďže už od detstva som rád a často kreslil, zbieral a robil si všeličo z vyzbieraných fliaš, krabíc nájdených v domácnosti a na ulici a neskôr som navštevoval ZUšku, tak ma oslovila práve kremnická šupka a veci, ktoré som videl na Tvarovaní priemyselných výrobkov. No a po tom som tomu už ostal verný. A čo ma na tom láka dnes? Asi snaha a možnosť vytvoriť predmet, ktorý v sebe nesie výtvarnú aj technickú hodnotu a je určený pre bežných ľudí k naplnení ich potrieb. Reálna vec, ktorá funguje a je obľúbená, nestojí len nainštalovaná niekde v galérii."
M.K. - ''Sám neviem. Chcel som byť vždy kozmonautom. Na túto cestu ma doviedla asi šťastná náhoda ,keďže nie som kozmonaut. Láka ma kreativita a sebarealizácia."
Ako by si charakterizoval / la svoju tvorbu, čo ťa inšpiruje, kedže robíš prevažne autorský design, co ťa provokuje?
K.B. - ''Sen, myšlienka, radosť, prekvapenie, ľudia, detail, materiál, obraz. Každá z týchto vecí ma charakterizuje a zároveň inšpiruje. Rada pozorujem ľudí, veci, všímam si detaily, ktoré sa mi v mojich snoch miešaju a vytvarajú mi obraz., ktorý sa potom snažím posunúť, vylepšiť a zrealizovať. Nosko ma vie celkom dobre vyprovokovať."
Š.N. - ''Moja tvorba prechádza rôznymi zmenami. Na začiatku ma najviac lákolo robiť veci s hlbšou myšlienkou, odkazom na niečo iné, s väčšou dávkou sémantiky. Postupne sa však snažím pozerať na veci aj z hľadiska výrobných možností a použitia reálne dostupných materiálov, ale zachovať istú ideovosť, vtip vo veciach. Okrem toho mám aj projekty, v ktorých využívam aj priemyselné materíaly, skĺbené do dekoratívno - úžitkových produktov, ktoré poznáme z úplne iných spôsobov použitia."
M.K. - ''Svoju tvorbu by som charakterizoval asi tým, že pri autorskom dizajne kladiem veľký dôraz na myšlienku a ideu, vtip. Inšpiruje ma ( hmm... ) všetko čo ma obklopuje, je toho veľa ...
moje detstvo, svetové dianie, ..."
Aké sú atribúty dobrého dizajnu podľa teba?
K.B. - ''Radosť, prekvapenie, myšlienka, ľudia, materiály, funkčnosť, jednoduchosť, estetická hodnota. Všetko toto, by mal vysledný produkt obsahovať."
Š.N. - ''Dobrý dizajn v dnešnej dobe má mať v sebe samozrejme jednoduchosť a funkčnosť. Ale veľmi dôležité je, aby mal zakódovanú 3 stránku, a tou je istá poézia, odkaz na niečo typické pre tú/ktorú krajinu, sociálnu skupinu alebo konkrétneho človeka, ktorému je produkt určený."
M.K. - "...90-60-90..."
Čo bolo pojivom práve medzi vami tromi zorganizovať svoju vlastnú autorskú výstavu?
K. B. - '' Večerné diskusie."
K. B. - '' Večerné diskusie."
Š.N. - ''Jednoznačne pivo (smiech), pri ktorom sme si povedali, že zorganizujeme menšiu výstavu, ktorá bude takým prierezom v doterajšej tvorbe počas 4 rokov na VŠVU."
M.K. - ''So štefanom sa poznáme už pekných pár rokov ... a vždy treba k dvom fešákom nejakú fešandu ... no a Katarína k nám celkom zapadla. Dá sa povedať že aj povahou."
Vnímaš medzi vami rozdiely v tvorbe? aký je prístup a tvorba svojich spoluvystavovatelov?
K.B. - ''áno, každý z nás je iný, inak rozmýšľa, inak koná, inak vníma veci okolo seba. Toto ma fascinuje, posúva a zároveň aj učí ako sa majú a nemajú robiť veci."
Š.N. - ''Myslím, že najväčšie rozdiely sú v spôsobe uvažovania, ak sa pozeráme na rovnakú vec, vždy je to iné. Je tam dosť vidieť vplyv koncepcie ateliéru, z ktorej si každý z nás berie to, čo ho osloví a vkladá do toho, čo najviac z vlastného pohľadu. Tým, že postupne rastieme a profilujeme sa, aj inšpirácia vychádza z rôznych, každému blízkych vecí a záujmov."
M.K. - ''Rozdiely, určite, ale sme z rovnakého ateliéru tak pre niekoho nie až tak viditeľné, rozdiely v prístupe asi najväčšie. No a naše myšlienkové pochody sú odlišné ale aj tak sme sa zhodli."
Prečo je podľa teba dôležité vystavovať?
K.B. - ''Veľmi dobrý spôsob prezentácie, zviditeľnenie sa. Je to dôležité, nie len pre vystavujúcich ale aj pre ľudí, ktorí sa angažujú či neangažujú v umení alebo v dizajne. Práve na takýchto podujatiach možeme vidieť posun autorov a záujem ľudí."
K.B. - ''Veľmi dobrý spôsob prezentácie, zviditeľnenie sa. Je to dôležité, nie len pre vystavujúcich ale aj pre ľudí, ktorí sa angažujú či neangažujú v umení alebo v dizajne. Práve na takýchto podujatiach možeme vidieť posun autorov a záujem ľudí."
Š.N. - ''Všetci dobre vieme, aká je dlhodobá situácia na Slovensku, nie len v dizajnovej sfére ale takmer vo všetkom. Prístupi a formy výroby, ako aj prezentácia firiem sú veľmi skostnatelé, používajú sa zastaralé spôsoby ešte z čias socializmu, ktoré nikto nemá snahu aktualizovať a meniť. Spotrebiteľom častokrát chýba vkus a vzdelanie v oblasti dizajnu. Preto je dôležité ukázať, že mladí ľudia majú chuť veci vytvárať, meniť a oslovovať tým širokú verejnosť. Že aj na Slovensku sa dá tvoriť dobrý dizajn."
M.K. - ''Vystavovať ... aby si Ľudia všimli odlišnosti medzi autorským dizajnom a trhom a rôzdne pohľady na dizajn ako taký."
Sleduješ tvorbu nejakého designera? tvorba ktorého dizjanéra ťa fascinuje?
K.B. - ''Sledujem svetovu scénu a momentalne u mna vedú ženy dizajnerky. ( napr. FRONT, ... )"
K.B. - ''Sledujem svetovu scénu a momentalne u mna vedú ženy dizajnerky. ( napr. FRONT, ... )"
Š.N. - ''Momentálne (a ešte stále) ma fascinuje tvorba Marcela Wandersa, ale aj iných holandských designérov ako Jurgen Bey, Ineke Hans, Marteen Baas a ďalší, v ktorých tvorbe dominuje vzťah práve k holanským tradíciam. Tiež ma veľmi prekvapili a oslovili mladí belgičania zo štúdia A1, kde prevažuje výrobná jednoduchosť až strohosť pri naozaj efektnom a funkčnom produkte. Páči sa mi aj tvorba bývalého absolventa z ateliéru Produkt designu a člena ateliéru Comunistar Mariána Laššáka, ktorý používa vo svojej tvorbe tradičné slovenské predmety a posúva ich do iných významov."
M.K. - ''...NIE."
Dizajn, ktorý sa objaví na výstave sú prevažne, študentské projekty, čo budete inštalovať na výstave ako dizjanéri profesionáli v budúcnosti po skončeni študia?
K.B. - ''Naša výstava obsahuje výber prác počas štúdia na vysokej škole, kde nás zaujal a spojil produkt dizajn a myslím si, že pri tom aj ostaneme či už to bude alebo nebude naša profesia."
K.B. - ''Naša výstava obsahuje výber prác počas štúdia na vysokej škole, kde nás zaujal a spojil produkt dizajn a myslím si, že pri tom aj ostaneme či už to bude alebo nebude naša profesia."
Š.N. - ''Uvidíme ako sa to celé vykrištalizuje. Ja si chcem vyskúšať nejaké stáže v reálnych zahraničných designových štúdiach. Nabrať skúsenosti a vidieť, ako sa to naozaj robí. Uvidíme, či to bude produkt dizajn alebo nábytok. Dúfam, že okolnosti ma neprinútia preorientovať sa na niečo odlišné."
M.K. - '' študentské projekty áno, no čo bude, sa uvidí až potom. No že by predsa kozmonautom?"
Na čo sa chceš špecializovať?
K.B. - ''Momentalne som v štádiu vývoja. Hľadám, skúšam, experimentujem a čas ukáže, ktoré medium mi najviac prirastie k srdcu."
K.B. - ''Momentalne som v štádiu vývoja. Hľadám, skúšam, experimentujem a čas ukáže, ktoré medium mi najviac prirastie k srdcu."
Š.N. - ''Hmm, ťažko teraz povedať. Možno práve nábytok. V prípade tvorby na Slovensku ma najviac irituje vkus na nábytok, ktorý je buď stále príliš strohý alebo trápne rustikálny. Mladšia generácia má našťastie úplne iné požiadavky na dizajn, preto by malo zmysel sa zamerať aj na túto sféru. Ale uvidime ako sa veci vyvinú. Vieme, že to ovplyvňuje veľa faktorov, mnohé mimo nášho dosahu alebo rozhodovania. Preto treba rásť, vzdelávať sa a všímať si ako sa veci vyvíjajú nie len v dizajne."
M.K. - ''Ja by som chcel robiť interiéry kde by som mohol aplikovať aj nejaké vlastné prvky a idei."