portál o slovenskom dizajne

Od sochy k damašku

Od sochy k damašku

Ako vyzerá predmet vyrobený z damaškovej ocele sa dozviete v Galérii X, kde práve prebieha výstavaOd sochy k damašku. Akademický sochár Jozef Lupták tam predstavuje kolekciu nožov vytvorených tradičnou technikou damaškovej ocele. Výstava trvá do 7. októbra 2010.

Jozef Lupták absolvoval štúdium sochárstva v ateliéri profesora Jana Kavana na Vysokej škole umeleckopriemyselnej v Prahe v roku 1970. Popri reštaurátorskom povolaní, ktoré vypĺňa takmer celý jeho profesijný život, venoval sa Jozef Lupták až do konca osemdesiatych rokov komornej plastike, ktorú si autorsky odlieval. Vtedy sa náhodným prečítaním popularizujúceho článku oboznámil s modifikovanou formou historickej kováčskej technológie - výrobou damaškovej ocele. 


Špecifikom damaškovej ocele je spájanie vrstiev viacerých druhov ocele kováčskym zvarom, pričom po následnom spracovaní vzniká na povrchu jedinečná, neopakovateľná kresba. Jozef Lupták sa s vášňou vrhol na spracovávanie ocele touto dávnou technikou. Výsledkom sú kolekcie nožov s damaškovými vzormi na čepeliach. Ale nielen to. Použitím moderných priemyslových výrobkov - oceľových lán, dopravníkových, pílových a automobilových reťazí obohatil tradičnú techniku a otvoril novú škálu možností umeleckého stvárnenia nielen čepelí, ale aj rukovätí nožov. 

V rámci festivalu BLAF pripravuje Galéria X stretnutie s autorom v stredu, dňa 6. októbra 2010 o 17:00.

blog comments powered by Disqus