portál o slovenskom dizajne

DESIGN SALON 2010

DESIGN SALON 2010

Od 20. októbra sa po siedmy raz uskutoční v Bratislave výberová prehliadka architektúry a dizajnu DESIGN SALON ako odborné sprievodné podujatie veľtrhu nábytku MODDOM.

Prehliadka na ploche takmer 500 m2 v hale B stred výstaviska Incheba ponúka aj tento rok hodnotný a pestrý výber z prác domácich a zahraničných autorov, profesionálov a študentov, ako aj ukážky nových trendov a materiálov v oblasti tvorby interiérov a budov. 


Hlavnú časť prehliadky DESIGN SALON 2010 tvorí retrospektívna výstava ARCHITECTURE.SK.05/10 - 1. úroda, ktorá predstavuje na vyše 60 plagátoch tvorbu slovenských architektov a študentov architektúry z obdobia rokov 2005 - 2010. Kurátorka výstavy architektka Ľubica Fábri: "Ide o výber z prvej fázy dokumentačného zberu, kedy z vyše 100 registrovaných prác vybrala odborná porota na výstavu najhodnotnejšie a najmarkantnejšie práce. Medzi predstavenými dielami sú zastúpení autori z celého Slovenska so všetkými typmi architektonickej tvorby od rodinných a bytových domov cez občianske stavby po riešenia exteriérov. Provokatívnu časť výstavy tvoria vízie a projekty študentov architektúry. Malý autorský medailónik s projektmi rodinných víl a obytných stavieb je venovaný tvorbe architekta Pavla Kosnáča, ktorý súbežne predstavuje prierez tridsiatimi rokmi svojej tvorby aj na rozsiahlej výstave vo vestibule FA STU v Bratislave (18. - 22. 10. 2010)."  

Interiérová tvorba študentského dorastu je zastúpená v časti prehliadky INTERIOR WORKS 2009/2010 (kurátor Ivan Petelen, vedúci úIV FA STU v Bratislave), ktorá predstavuje rôznorodé aktuálne návrhy interiérov od študentov ústavu interiéru a výstavníctva FA STU v Bratislave. 

Dizajnérske a umelecké kreácie z kovu od autorov z piatich krajín, ktoré vznikli v rámci medzinárodného workshopu METAL INSPIRATIONS 2010 v Košiciach, fascinujú rôznorodými tvorivými prístupmi a kreatívnym využitím kovu v rozmanitých podobách. Kurátor workshopu Jaroslav Jarema, KD FU TU v Košiciach: "Cieľom podujatia, ktoré má v spolupráci s U.S.Steel Košice už osemročnú tradíciu je, aby si účastníci vyskúšali prácu s kovom v autentickom prostredí kovodielní." Aktuálny ročník workshopu dosiahol mimoriadne vysokú úroveň a priniesol široké spektrum autorských prístupov - vznikli tu expresívne umelecké artefakty, ale aj pôvabné úžitkové predmety a dizajny s puncom umeleckého remesla."

blog comments powered by Disqus