portál o slovenskom dizajne

Vizuálne a úžitkové umenie spolu - JET LAGGED

Vizuálne a úžitkové umenie spolu - JET LAGGED

Spojenie dvoch rozličných foriem vizuálneho a úžitkového umenia - fotografie a keramiky, na základe jednej idey, vízie a obsahu s výsledkom ucelenej, globálne zrozumiteľnej multimediálnej výpovede. Fotografické obrazy, ktorých autorom je DUŠAN KOCHOL, doplnila SIMONA JANIŠOVÁ kolekciou porcelánových objektov.

Hodiny - nemenne či tak odlišne merajúce čas v jednotlivých pásmach, kde sa príbeh odohráva, v Londýne, Tokiu, New Yorku, či v Bratislave. 
Názov JET LAGGED je odvodený od anglického Jet Lag - pásmová choroba (doslova “tryskáčové omeškanie”). únava a poruchy spánku plynúce z narušenia biorytmu po rýchlom prekonaní niekoľkých časových pásiem. Cestovanie, presuny v pásmach a rozličné kultúry sa stali esenciálnym podnetom vzniku tohto projektu. Londýn (0), Tokio (+ 9) a New York (- 5), tri svetové metropoly, tri časové pásma, tri kultúry, tri nové masky anonymity, ale len jeden totožný pocit. Znamená iný čas a iný priestor naozaj nejakú zmenu, alebo sme len Jet Lagged? 
O pakujúce sa prázdne ulice, reklamné plochy, identické hotelové izby a anonymné postavy, ktorých totožnosť zakrýva maska len okrajovo odkazujúca na samotnú lokalitu. Atmosféra prázdnoty veľkomesta či človeka a ich vzájomná anonymita tvorí pevné spojenie medzi jednotlivými metropolami a spytuje hodnoty vzorov, rodov a mravov v modernom svete. Aký zmysel má vzhliadať k ideálu, akým boli Charles a Diana, poznať akého pohlavia je Pikachu, či okúsiť morálnosť magrittovského zahryznutia do Big Apple? 
Projekt JET LAGGED je otváracou výstavou novovzniknutého alternatívneho fotografického festivalu OFF_FESTIVAL
Výstava bude slávnostne otvorená v Galérii X na Zámočníckej ulici v Bratislave 5. novembra 2010 o 19:30 a potrvá do 30. novembra 2010.

blog comments powered by Disqus