portál o slovenskom dizajne

Slovák víťazom prestížnej súťaže Electrolux Design Lab

Adrian Mankovecký, študent ateliéru Industrial Design VŠVU, je víťazom 9. ročníka medzinárodnej súťaže Electrolux Design Lab. Jeho riešenie spotrebiča budúcnosti snázvom Portable Spot Cleaner zaujalo porotu natoľko, že si odnáša výhru 5 000 eur a polročnú stáž v jednom z dizajnových centier Electrolux. Slovenský študent sa presadil v náročnej konkurencii 1 300 prác z celého sveta.

Po deviatykrát ponúkla súťaž Electrolux Design Lab možnosť mladým dizajnérom zamyslieť sa nad víziou spotrebičov budúcnosti. V tomto roku sa k slovu dostala téma domácich spotrebičov a mobility. Tú najlepšie uchopil podľa slov poroty práve Adrian Mankovecký.

Riešenie pre cestujúcich
Koncept spotrebiča, s ktorým Adrian bodoval v súťaži, nesie názov Portable Spot Cleaner. Potešil by sa mu nejeden dovolenkár alebo človek na pracovnej ceste. Dve časti prenosného čističa škvŕn sa od seba oddelia a vloží sa medzi ne časť odevu. Jeden zo štyroch automatických programov odstráni nepríjemný zápach alebo škvrnu pomocou negatívne nabitých iónov a pary. Energiu zariadenie čerpá z bio batérie, vyrobenej nabáze cukru.

Londýnske finále
Spomedzi ôsmich finalistov ohodnotila odborná porota ako 2. najlepší koncept Ribbon od austrálskeho dizajnéra Enza Kocaka. Trojicu najúspešnejších uzatvára Smoobo od Roseanne de Bruin z Nového Zélandu. V online hlasovaní vyhrala Mobilná mikrovlnná rúra Onda, koncept amerického študenta Matthewa Schwartza.

blog comments powered by Disqus