portál o slovenskom dizajne

Koncept Visitor zvíťazil v medzinárodnej dizajnérskej súťaži o pražské taxi

Víťazom Dassault Systèmes Design Challenge, ktorej účastníci mali za úlohu navrhnúť podobu nového pražského taxi, sa stal Španiel Diego Garcia s elektrickým konceptom Visitor. Druhú cenu v súťaži konanej pod záštitou pražského primátora získal projekt Call-e českého dizajnéra Josefa Ľudovíta Böhma, ktorý spojil výhody autobusu a automobilu. Tretie miesto obsadil odvážne futuristický koncept Cheers, v ktorého návrhu Jakub Jodlowski z Poľska využil električkové vedenie aj netradičný korkový materiál.

Do medzinárodnej súťaže pre mladých autorov do 35 rokov organizovanej spoločnosťou Dassault Systèmes a časopisom AutoDesign & Styling sa zapojilo 80 dizajnérov z 23 krajín. Ich zadaním bolo predstaviť ekologickú víziu, v rámci ktorej by sa taxi stalo ďalším z výrazných symbolov Prahy. Do finále sa prebojovalo 23 špičkových projektov. Porota vedená automobilovou dizajnérkou Anne Asensia z nich vybrala víťazov, ktorí si rozdelili celkovú odmenu vo výške 1 800 eur.

"Koncept Visitor u poroty zabodoval nielen moderným a sympatickým dizajnom, ktorý zahŕňa riešenie exteriéru, interiéru a grafického stvárnenia, ale aj zmyslom pre realitu a uskutočniteľnosť," vysvetlila Anne Asensia, viceprezidentka spoločnosti Dassault Systèmes. "Pri hodnotení projektov sme sa snažili nájsť tie najlepšie riešenia aj z pohľadu ich potenciálnych užívateľov. Veľmi dôležitý pre nás bol tiež súľad s pražským prostredím. "

"Hlavnými kritériami, ktorými sa porota riadila bola jednoduchosť, výnimočnosť, spotrebiteľská skromnosť, estetická kvalita a spojenie s Prahou," dopĺňa Radek Laube, šéfredaktor originálneho českého časopisu AutoDesign & Styling. "Našou ambíciou bolo nájsť taký dizajn, ktorý by ukázal ako si mladí dizajnéri z celého sveta predstavujú vozidlá pražskej taxislužby blízkej budúcnosti."

Projekt víťazného elektrického taxi Visitor vychádza v ústrety potrebám návštevníkov Prahy, ktorí si nechcú nechať nič ujsť ani počas cesty do hotela alebo na letisko. Bohaté presklenie a základný jednoduchý tvar ponúka maximálny priestor pre cestujúcich. Veľká výška zabezpečuje pohodlný nástup a zároveň zlepšuje výhľad, pretože cestujúci sa počas jazdy môžu podobne ako v autobuse postaviť. Priateľský dizajn exteriéru prepája s Prahou farebnú schému, ktoré je inšpirované béžovými omietkami malostranských domov a ich tmavšími podmurovka. Visitor veľkostne zodpovedá automobilu segmentu C.

Zvolený tvar projektu Jozefa Ľudovíta Böhma, ktorý obsadil druhé miesto, maximalizuje využitie interiéru, pojme až šesť cestujúcich a možno ho prispôsobiť aj pre prepravu nákladu. Dovnútra sa nastupuje posuvnými dverami a nechýba ani rampa pre invalidný vozík. Veľké presklené zatmavovacie steny v sebe zrkadlia obraz mesta. Voľné plochy karosérie môžu slúžiť ako komunikačný prostriedok na premietanie reklám a ďalších oznámení. Štvorica zakrytých kolies umožňuje otáčanie okolo zvislej osi. Kolesá poháňajú elektromotory napájané z batérií a solárnych článkov ukrytých na streche vozidla. Projekt zaujal porotu svojim čistým a moderným dizajnom exteriéru a dôrazom na komunikáciu s okolím.

Praha má jednu z najhustejších sietí električkového vedenia a toho v projekte Cheers na treťom mieste využil Jakub Jodlowski. Ak jeho taxi ide po trase, ktorou vedie električková trať, odoberá energiu z vedenia. Vodič sedí v samostatnej "veži", ktoré odráža charakter Prahy, ale má aj praktický význam. Vozidlo dĺžky fabie má pozoruhodný interiér, ktorému vládne korok. Spojenie korku a tmavého skla kabíny, ktorej tvar evokuje český krištáľ, vytvára zaujímavý kontrast. Porota ocenila komplexnosť a premyslenosť riešenie celého projektu, rovnako ako profesionálnu prezentáciu.

Popri Anne Asensia a Radka Laubeho zasadli v porote manažér Dassault Systèmes pre automobilový priemysel Miloš Korvas, dizajnéri Stanislav Hanuš a Jan Dědek, Jiří Hulák z Národného technického múzea v Prahe a Jana Vinšová z občianskeho združenia Czechdesign.cz. Sedemčlenná porota sa zišla v Národnej technickej knižnici 5. septembra. Rozsiahle prezentácie nielen víťazných projektov ponúka aktuálne číslo časopisu AutoDesign & Styling.

blog comments powered by Disqus