portál o slovenskom dizajne

eVolo 2011 Skyscraper competition víťazi

Už šiesty ročník súťaže tento rok ocenil vynikajúce nápady, ktoré prinášajú úplne novú konštrukciu mrakodrapu pomocou nových technológií, materiálov, programov, estetiky, a priestorovej organizácie, spolu so štúdiami o globalizácii, flexibilite, adaptabilite a digitálnej revolúcii. 

Cieľom súťaže 2011 Skyscraper competition bolo predefinovať, čo chápeme ako mrakodrap a začať nové architektonické diskusie o ekonomickej, environmentálnej, intelektuálnej a vnímanej zodpovednosti, ktorá by mohla v konečnom dôsledku zmeniť naše mestá a zlepšiť spôsob nášho života.

Do súťaže sa prihlásilo 715 projektov zo všetkých kontinentov sveta a z 95 krajín. Porota tento rok udelila 3 hlavné ceny a 32 čestných uznaní.

Prvým miestom bol ocenený Atelier CMJN (Julien Combes, Gaël Brulé) z Francúzska za ‘LO2P Recycling Skyscraper’ navrhnutý pre New Delhi, India. Projekt je navrhnutý ako veterná turbína obrovských rozmerov, ktorá filtruje znečistený vzduch zbernými membránami, zvýšenými skleníkmi a mineralizovanými kúpeľmi. 

Druhé miesto získal horizontálny mrakodrap, ktorý vyrába solárnu energiu, zbiera dažďovú vodu a zachováva existujúcu urbánnu štruktúru na úrovni zeme vďaka obrovským svetlíkom. Navrhli ho Yoann Mescam, Paul-Eric Schirr-Bonnans, and Xavier Schirr-Bonnans z Francúzska.

Projekt, ktorý predstavuje redizajn Hoover Dam a jeho autor z Anglicka Yheu-Shen Chua bol ocenený tretím miestom. Priehradu navrhol ako obývateľný mrakodrap, ktorý zjednocuje elektráreň s galériou, akváriom a vyhliadková platforma, ktorá sa využíva padajúcu vodu. 

Všetky víťazné návrhy nájdete na www.evolo.us.

blog comments powered by Disqus