Cena ARCH 2010
Poznáme laureáta Ceny ARCH 2010. Stal sa ním polyfunkčný bytový dom DUNAJSKÁ – INNER CITY RESIDENCE z dielne architektonického štúdia GUTGUT, ktorý bol ocenený na tohtoročnom slávnostnom vyhlásení, ktoré sa uskutočnilo 11. novembra 2010 v Bratislave.
Tohtoročné slávnostné vyhlásenie laureáta Ceny ARCH 2010 sa uskutočnilo 11. novembra 2010 v priestoroch Dvorany Ministerstva kultúry na Námestí SNP v Bratislave. O udelení Ceny ARCH 2010 rozhodovala medzinárodná porota v zložení: Andrea Bacová (šéfredaktorka časopisu ARCH), Ľubica Koreňová (Slovensko), Richard Manahl (Rakúsko), Pavel Nasadil (Česká republika) a Robert špaček (Slovensko) v dňoch 30. septembra a 1. októbra 2010. Porota posudzovala jedenásť architektonických diel, ktoré na tohoročnú cenu nominovala redakčná rada časopisu. Boli to: Polyfunkčný dom Mlynská v Košiciach, Vinársky komplex Elesko v Modre, Ateliér architekta v Čachticiach, Digital Park II v Bratislave-Petržalke, Pamätník obetiam holokaustu v Bánovciach nad Bebravou, Nadstavba bytového domu v Bratislave, Dunajská - Inner City Residence - v Bratislave, Rodinný dom v Bratislave-Devíne, Polyfunkčný dom Veles v Bratislave. Bytový dom Manhattan v Bratislave a Nadstavba Paláca Motešických v Bratislave.
Z hodnotenia poroty:
“Je to experiment, ale pro mne je ten dům neuvěřitelně městský. Chápu ho jako strukturu, která se může proměňovat v čase... je to příležitost, protože se tam třeba vytvoří komunita se svojí kontrolou jednotlivých prostorů a ti lidé budou neuvěřitelně pyšní na svůj dům.” (Pavel Nasadil)
“Veľmi si cením, že v takomto priestore vznikol dom s nespornými kvalitami, ktorý posúva ďalej myslenie o tom, kam môže smerovať mestské bývanie v budúcnosti. Považujem to za podstatnú nadhodnotu celého konceptu... Je to presne také bývanie, aké by v meste malo byť - aj s tou nedokonalou privátnosťou, o ktorej tu hovoríme. Myslím si totiž, že kolektívne bývanie v meste má byť aj o tom, že niekde sa intimita poruší, že chcem komunikovať so susedom a chcem žiť s ľuďmi v dome. Myslím si, že v tomto je ten koncept veľmi dobrý - že hľadá odpoveď na nové formy bývania v meste a pre mladú generáciu nebude problém, aby sa stotožnila s takýmto bývaním.” (Andrea Bacová)
“.. gutgut realizovali veľmi rozvoľnenú štruktúru, ktorá zo svojej podstaty ponúka výhodu rôznorodých a hojných exteriérových priestorov. Tomu rozumiem úplne dokonale, pretože sa o to isté snažíme aj v našom ateliéri. Správnou hmotovou konfiguráciou, správnym umiestnením a rozložením stavby získať pridané hodnoty pre vnútorné priestory, získať exteriérové priestory, ktoré sú súčasťou konceptu.” (Richard Manahl) “Architekti preukázali veľa odvahy. Je to čin, ktorý je pre mesto veľmi dôležitý a veľmi ´gutgut´.” (Robert Špaček)