portál o slovenskom dizajne

AutoDesign&Styling číslo 25

AutoDesign&Styling číslo 25

Nový AutoDesign & Styling s prehľadom toho najzaujímavejšieho z oblasti automobilového dizajnu - v predaji.

Začiatkom jari sa zišli k talianskemu jazeru Como, najexkluzívnejšie automobily a koncepty z celého sveta a AD & S bol pri tom. Detaily o najzaujímavejších a najúspešnejších z nich si môžete prečítať v reportáži z celej akcie. 


Veľký priestor v časopise je tentoraz venovaný francúzskej značke Peugeot. Ide jednak o predstavenie nového kupé RCZ, a potom najmä o veľký rozhovor s novým šéfdizajnérom . Gilles Vidal chce vrátiť značke jej eleganciu a noblesu, ale zároveň pracuje aj na hypermodernom mestskom vozidle BB1, ktoré sa nachádza na pomedzí skútra a automobilu. V rozhovore okrem iného tiež prezrádza ako sa mu pozdávajú tvary poslednej generácie modelov automobilky s levom v znaku. 

Ak ste z tých, ktorí s napätím sledovali uvedenie tzv. nového Velorex na brnenskom výstavisku tento rok na jar, tak ste boli pravdepodobne výsledkom dosť sklamaní. Časopis Autodesign & Styling sa preto s pomocou dizajnéra Pavla Hrubého pokúsil navrhnúť ako by mal vyzerať skutočne moderný a dôstojný nástupca známeho "hadráku". Výsledok, ktorý z originálu zachováva sparťanský charakter, koncepciu a materiál ukazuje, že nástupca nemusí len slepo opakovať tvary. 

Josef Sodomka mladší bol najväčšou osobnosťou českého automobilového dizajnu v medzivojnových rokoch. S jeho automobilmi aj životnými osudmi sa môžete zoznámiť v článku Majster českého karosářství. 

Designéri z praxe bude zaujímavý článok o technológii rapid prototyping, ktorá bola aplikovaná na výrobu motora historického remeňového motocykla Torpedo Kolín 1909. Unikátnyena celom projekte je, že motocykel kedysi vznikol v jedinom exemplári, ktorý sa nezachoval. Teraz vzniká replika podľa jedinej zachovanej fotografie z dobovej tlače. 

Viac o aktuálnom vydaní časopisu Autodesign & Styling nájdete na www.auto-design.cz.

blog comments powered by Disqus