portál o slovenskom dizajne

Dopravným prostriedkom Prahy blízkej budúcnosti je vznášadlo

Ind Riten Gojiya zvíťazil v medzinárodnej dizajnérskej súťaži Dassault Systèmes Design Challenge 2012. Účastníci súťaže mali za úlohu navrhnúť výrobok pre Prahu blízkej budúcnosti. Mladý indický dizajnér zvíťazil s futuristickou víziou vznášadla "pre exkurzie v stave beztiaže". Druhú cenu v súťaži konanej pod záštitou pražského primátora získal za návrh robotické ortézy "7-miles" Josef Ľudovít Böhm. Tretiu priečku získal koncept netradičného vodného bicykla od Jakuba Nováka.

Do medzinárodnej súťaže pre mladých autorov do 35 rokov organizovanej spoločnosťou Dassault Systèmes a časopisom AutoDesign & Styling za podpory združenia Czechdesign sa zapojilo cez 60 dizajnérov z celého sveta. Témou súťaže "Vek dizajnu" chceli organizátori upozorniť na dôležitú úlohu úžitkového dizajnu v každodennom živote. Sedemčlenná porota, ktorú viedla Anne Asensia, vybrala troch účastníkov finálového workshopu konaného v septembri v Prahe. Tí svoje projekty ďalej rozvíjali pomocou nástroja pre 3D dizajn CATIA Natural Sketch.

"Všetky tri finálové projekty sú realistické a napriek tomu inovatívne. ponúkajú unikátny spôsob, ako môžu Prahu zažiť jej obyvatelia a ako môžu českú metropolu objavovať jej návštevníci. Inšpiratívny víťazný návrh Ritena Gojiyi dokazuje, že jeho autor je veľkým rozprávačom s poetickým prístupom, "uviedla dizajnérka Anne Asensia, viceprezidentka spoločnosti Dassault Systèmes a predsedníčka odbornej poroty súťaže.

blog comments powered by Disqus