portál o slovenskom dizajne

Svetoví dizajnéri v Prahe

Prvýkrát v histórii sa v Prahe zišla elita automobilových dizajnérov. V priestoroch Ballingovej sály Národnej technickej knižnice sa zúčastnilo takmer 250 odborníkov z automobilových firiem, študentov dizajnu, novinárov aj zástupcov spoločností, ktoré s automobilkami úzko spolupracujú, alebo vytvárajú softvér pre dizajnérske oddelenia. Počas desiatich prednášok sa prezentovali témy týkajúce sa medzníkov automobilového dizajnu, budúcnosti dopravy, alternatívnych pohonov, trendov v dizajne a stylingu, alebo niektoré modely a koncepty ako Range Rover Evoque či Ford Evos.

Jednou z hlavných hviezd konferencie bol Fabio Filippini, šéfdizajnér spoločnosti Pininfarina. Šéf štúdia ktoré navrhuje dizajn pre Ferrari a Maserati predstavil prístup k navrhovaniu vozidiel v najstaršiom a najslávnejšiom talianskom dizajnérskom centre. Pininfarina dokáže vozy nielen navrhovať, ale v engineering oddelení pripraviť aj celý projekt do výroby.

Veľký ohlas mala prednáška Anne Asensia, ktorá pracovala v Renault a GM a teraz navrhuje softvér pre dizajnérov v spoločnosti Dassault Systèmes alebo Petera Horburyho, šéfdizajnéra automobilky Volvo, ktorý pútavým spôsobom vysvetlil, čo je podstatou škandinávskeho dizajnu.

Na konferencii vystúpili aj zástupcovia z Českej republiky, pracujúci pre významné svetové firmy. Jedným z nich bol Michal Jelínek, zástupca spoločnosti Autodesk, ktorý ako lektor špeciálneho softvéru pre automobilových dizajnérov a brilantný kresliar predviedol najnovšie digitálne nástroje pre skicovanie a modelovanie. Ďalším úspešným českým dizajnérom na konferencii bol Jan Dědek, šéfdizajnér oddelenia Transport Design v rakúskom štúdiu Design Storz, ktorý načrtol systém automobilovej dopravy v roku 2050. Návštevníci mohli naživo tiež uvidieť nový český supermotocykel FGR Midalu, o ktorého dizajne hovoril jeho autor Stanislav Hanuš.

blog comments powered by Disqus