portál o slovenskom dizajne

AutoDesign&Styling číslo 27

AutoDesign&Styling číslo 27

AutoDesign & Styling číslo 27 - v predaji!

Hlavná téma nového Autodesign je venovaná dizajnu japonskej Mazdy, ktorá na začiatku septembra predstavila prostredníctvom konceptu Shinari nový smer designu, akým sa chce v budúcnosti uberať. Podľa niektorých je Shinari dokonca predobrazom novej Mazdy6. Na slávnostnej premiére v Miláne AD & S vyspovedal všetkých dizajnérov a starostlivo preskúmal celý koncept. Podrobnosti o pozadí tvorby nového tvaroslovia Mazdy sa dočítate na ôsmich stranách, ktoré sú venované jednému z najvýraznejších automobilových konceptov tohto roka. 


AD & S sa pýtal popredných českých dizajnérov, aký model sa v novodobej histórii škodovky podaril najviac. Či sa váš vkus zhoduje s názormi odborníkov zistíte v článku nazvanom Best of škoda. 

Tradične veľký rozhovor čísla je tentoraz venovaný staronovému šéfdizajnérovi švédskej automobilky Volvo, ktorá tento rok v lete prešla pod nových čínskych vlastníkov. Peter Horbury, ktorý stvoril väčšinu Volvo, ktoré dnes najčastejšie vídame na uliciach, sa do automobilky vrátil po piatich rokoch od Fordu. Jedným z hlavných impulzov k návratu vraj bol prechod automobilky pod nových čínskych vlastníkov. V čom bolo pre neho spojenie s čínskym investorom tak zaujímavé? Čítajte v rozhovore s dizajnérom, ktorý má nezvyčajne široké skúsenosti a na ktorého suchom humore neomylne spoznáte, že nepochádza zo švédska, ale z Anglicka. 

Do dizajnérskej praxe nahliadnete s českým štúdiom 1to1design, ktoré navrhuje kabíny pre mobilné žeriavy globálneho výrobcu Manitowoc. Je to ďalšie potvrdenie, že kompletný servis dizajnu dnes v SR nemusíte hľadať len v škodovke, ale že už existujú aj menšie české štúdia, ktoré obstoja vo svetovej konkurencii. 

V pomyselnej dizajnérskej sieni slávy sa tentoraz ocitol málo známy americký dizajnér Charles M. Jordan, ktorý patril medzi špičkových dizajnérov zlatej éry amerického automobilového dizajnu. Jeho kariéru odštartoval návrh prvého osobného pickupu, ktorý pomohol v Amerike spopularizovať tento segment na nevídanú úroveň. Vďaka všestrannému talentu si však tento neobyčajný tvorca dokázal poradiť s neľahkou úlohou, akým bolo pozdvihnúť dizajn európskeho Opelu. Jednou z ukážok jeho práce v Európe je tak napríklad Opel Manta. 

27. vydanie časopisu AutoDesign & Styling je v predaji od začiatku novembra. Viac o časopise a automobilovom dizajne sa dozviete na www.auto-design.cz, kde si možno tiež môžete objednať aktualnej číslo.

blog comments powered by Disqus