portál o slovenskom dizajne

Súťaž, ktorá uvádza Prahu do veku dizajnu, ide do "3D finále"

Finalisti medzinárodnej dizajnérskej súťaže Dassault Systèmes Design Challenge 2012Riten Gojiya z Indie a českí dizajnéri Josef Ľudovít Böhm a Jakub Novák. Tí sa zúčastnia trojdňového finálového workshopu, ktorý sa začal v Prahe v utorok. Pod vedením Jeana Hong a Thomasa Balleho, dizajnérov spoločnosti Dassault Systèmes, budú svoje projekty ďalej rozvíjať pomocou unikátneho 3D skicovacího nástroja, ktorý je schopný okamžite previesť ručné skicu v trojrozmerný model.

Zadanie druhého ročníka súťaže konanej v Prahe pod záštitou primátora podporovala účastníkov, aby prostredníctvom jednotlivých predmetov ukázali, ako si predstavujú moderné európske mesto a jeho obyvateľov. Riten Gojiya, študent dopravného dizajnu na International School of Design Pune, uspel s víziou vznášadla "pre exkurzie do tretieho rozmeru ". Josef Ludvík Böhm zaujal porotu návrhom aktívnej robotickej ortézy. Jakub Novák potom bodoval s projektom futuristického vodného bicykla.

"Tohtoročný ročník súťaže sme tematicky otvorili. Chceli sme, aby sa dizajnéri zamysleli, ako Prahu každodenne zažívajú jej obyvatelia a ako ju objavujú jej návštevníci. Chceli sme, aby prišli s novými spôsobmi, ako českú metropolu vidieť a ako ju zažiť. Veríme, že naše nástroje pomôžu posunúť finálové návrhy počas workshopu na novú úroveň. Dizajnérom zároveň umožníme overiť realizovateľnosť ich sna." uviedla dizajnérka Anne Asensia, viceprezidentka spoločnosti Dassault Systèmes a predsedníčka odbornej poroty súťaže.

Do medzinárodnej súťaže pre mladých autorov do 35 rokov organizovanej spoločnosťou Dassault Systèmes a časopisom AutoDesign & Styling za podpory občianskeho združenia Czechdesign sa zapojilo cez 60 dizajnérov. Témou súťaže Vek dizajnu chcú organizátori upozorniť na dôležitú úlohu úžitkového dizajnu v dnešnom každodennom živote. Sedemčlenná porota vybrala 7. septembra z 25 najlepších projektov troch účastníkov finálového workshopu s profesionálnym nástrojom pre 3D dizajn CATIA Natural Sketch.

Víťazi súťaže budú oficiálne vyhlásení v novembrovom vydaní časopisu AutoDesign & Styling. Autora najlepšieho projektu čaká 1 000 eur, dizajnér druhého najlepšieho projektu získa 500 eur a za tretie miesto je vypísaná odmena 300 eur. Do minulého ročníka súťaže, ktorej účastníci mali za úlohu navrhnúť podobu nového pražského taxi, sa zapojilo 80 dizajnérov z 23 krajín. Víťazom sa nakoniec stal Španiel Diego Garcia s elektrickým konceptom Visitor.

blog comments powered by Disqus